חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צפון קפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

הכירו את קפריסין הצפונית (הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין) – רקע היסטורי על צפון קפריסין והקשר אל טורקיה. מידע למטיילים ישראלים >>

הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין הלכה שלשום לבחירות לבחור נשיא חדש לראשונה בתולדותיה. טטאר קיבל 51.74 אחוזים מהקולות, ואילו מוסטפא אקינצ'י המכהן קיבל 48.26 אחוזים, על פי תוצאות לא רשמיות. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וראש הממשלה ארדואן משתתפים בטקס חנוכת מדינה שהוכרה רק על ידי טורקיה בצפון ניקוסיה.

הניצחון צפוי להעניק לאנקרה תפקיד מפתח במשא ומתן על עתידה של צפון קפריסין, שנפגע בשנים האחרונות בגלל המתיחות בין שני הצדדים. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הדגיש אתמול (ג ') כי יש לדון ולנהל משא ומתן על פיתרון של שתי מדינות המבוסס על שוויון ריבוני, והזכיר הן את טורקיה והן את קפריסין טורקיה את התסכול וההיסוס של הצד הקפריסאי היווני. ארדואן גם אמר כי לא טורקיה ולא צפון קפריסין תסבול יותר "משחקים דיפלומטיים". סינאר אמר כי אנקרה מילאה "תפקיד מפתח בשולחן המשא ומתן" מכיוון שצפון אירלנד הייתה תלויה כל כך בתורכיה מבחינה כלכלית ואחרת, ויש לחפש אחר פיתרון לסכסוך ללא קשר לתוצאות ההצבעה.

הוא הוסיף כי הטטאר יבקר באזרבייג'ן, שאינה מכירה בצפון קפריסין, "כדי לשפר את המצב", בהתייחס לתמיכת טורקיה בשלמותה הטריטוריאלית של אזרבייג'ן באזור דרום הקווקז. ארדואן, שהיה בצפון קפריסין בדרך חזרה מביקור באיחוד האירופי בבריסל, הוסיף כי טורקיה תמשיך במשא ומתן על מימי הים האגאי השנויים במחלוקת על מנת להגיע לפיתרון הוגן. הגבולות החיצוניים של האיחוד האירופי אינם נלקחים בחשבון, וזה בא לידי ביטוי בנושאים שכונתיים כמו צפון אירלנד.

חצי קרפז, הידוע גם בשם Panhandle, שווה ביקור עבור צפון קפריסין. קפריסאים טורקים, שם התגוררו לפני המלחמה עד 1974, ושם אבותיהם המבויתים נטשו אותם באזורים מרוחקים בצפון קפריסין על ידי חקלאים דוברי יוונית שנמלטו דרומה לאחר שכוחות טורקיים כבשו את החלק הצפוני של האי בשנת 1974. — הפלישה הטורקית לקפריסין שבאה בעקבות האחדות הפוליטית בקפריסין כתלות בתורכיה. עם זאת, האו"ם ורפובליקת קפריסין דחו את הקמתה של "הרפובליקה הטורקית" בצפון קפריסין על ידי הנציב העליון של האו"ם לפליטים (UNHCR). הוא קובע כי "החלטת האו"ם להקים רפובליקה טורקית בצפון קפריסין אינה תקפה ותתרום להידרדרות המצב בקפריסין."

האיחוד האירופי מקבל את הריבונות של הרפובליקה של קפריסין, אך לא את מה שמכונה 'הרפובליקה הטורקית' של צפון קפריסין. טורקיה היא המדינה היחידה שהכירה במדינה כמדינה, ורק אנקרה הכירה בה כמדינה עצמאית ונאלצה לקיים קשר ישיר עם הממשלה בקפריסין, שהיא חברה בה. צפון קפריסין נתפס על ידי שאר הקהילה הבינלאומית כתוצאה מהמשך נוכחותה הצבאית של טורקיה באי והמשך תמיכתה בכוחות הטורקיים.

טורקיה היא המדינה היחידה בעולם שקיבלה את הכרזת העצמאות הקפריסאית הטורקית ב -1983. הבחירות בצפון קפריסין אינן מוכרות בעולם, מה שמקשה על היחסים בין טורקיה לרפובליקה של קפריסין ובין שתי המדינות.

בשנת 1983, הקפריסאים הטורקים, המנהלים את החלק הצפוני של קפריסין, הכריזו על עצמם כעל הרפובליקה הטורקית הצפונית של צפון קפריסין. על המפה צפון קפריסין ממוקם בטורקיה, אך מכונה גם "צפון קפריסין" ומוכר רק על ידי טורקיה. בצפון יש אזור שנכבש בתורכיה, שמנהיגיו אימצו את השם החדש כאשר הכריזו באופן עצמאי על עצמאות בשנת 1983. הוא נשלט על ידי ממשלת טורקיה וכוחות הצבא והמשטרה שלה, כמו גם מספר קבוצות אתניות ודתיות.

הצפון הכריז על עצמאות בשנת 1983 לאחר סדרת משא ומתן כושל בין ממשלת קפריסין לבין הרפובליקה הטורקית של קפריסין. הצפון הכריז על עצמאות לאחר שלוש שנים של משא ומתן כושל עם טורקיה וכמה חודשים של שיחות עם יוון.

הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין נמצאת כעת באזור החיץ של האו"ם המכונה הקו הירוק, שמוכר רק על ידי טורקיה. מדינת הפדרציה הצפונית של קפריסין הטורקית הוכרזה בשנת 1983 לאחר שלוש שנים של משא ומתן כושל בין ממשלת קפריסין לטורקיה וכמה חודשים של משא ומתן עם יוון. בשנת 1983 הכריזו הקפריסאים הטורקים באופן חד צדדי על "הרפובליקה הטורקית" של צפון קפריסין (TRNC), אך רק טורקיה הכירה במעמדה.

הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין מחולקת מנהלית לשני חלקים: צפון קפריסין ודרום קפריסין, שניהם בשליטת ממשלת קפריסין. צפון קפריסין משתרע על פני 1,295 קמ"ר, שהם קצת יותר משליש מהאי בקפריסין. אוכלוסייתה מונה כ -2.5 מיליון איש, שהם כשליש מהאי ומשתרעת על שטח של 1.5 מיליון דונם.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!

דילוג לתוכן