חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המוזיאונים הטובים ביותר בקפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

קפריסין היא מקום קסום עם כל כך הרבה היסטוריה שהושפע מתרבויות שונות במזרח הים התיכון במשך אלפי השנים. במוזיאונים הנפלאים הרבים המוצעים כאן, המבקרים יכולים לחזות בעבר  המפואר של קפריסין.

המוזיאונים בקפריסין מתחקים אחרי היסטוריה עשירה ומכילים שרידים היסטוריים עתיקים וסמלים של תרבויות עתיקות  ביקור במוזיאונים ייקח אתכם למסע,תתחקו אחר הציוויליזציה, התרבות והחברה העתיקה. כל הערים החשובות ביותר של קפריסין כוללות מוזיאונים מרתקים וחינוכיים שיעשירו אתכם בידע .

במאמר זה נביא לכם רשימה חלקית של כמה מהמוזיאונים המובחרים ביותר.

איזה מוזיאון מומלץ לחובבי מכוניות?

Cyprus Motor Museum

 במוזיאון הזה השוכן בלימסול  תמצאו למעלה ממאה  מכוניות  עתיקות מהמאה הקודמת. זהו ללא הספק המקום לחובבי מכוניות, האוסף כולל את הרודסטר הקלאסי של פורד T שראשיתה בשנת 1912. בנוסף אליו, המוזיאון מכיל גם מכוניות אספנות מודרניות.

תמצאו אוסף מכוניות שהשתייכו בעבר לאישים בולטים וסלבריטאים. יש מכונית זמינות להשכרה יחד עם נהג.
המבקרים יכולים גם לצפות בקדילק הנשיאותית המשוריינת, שנתרמה על ידי ממשלת ארה"ב ונבנתה במיוחד עבור נשיא קפריסין מקריוס השלישי ב-1977.

דימי מברופולוס, אלוף מרוצי ראלי ותיק בתחרויות ראלי בינלאומיות וקפריסאיות, פתח את המוזיאון בפברואר 2014 כדי להציג את האוסף האישי שלו הכולל 90 מכוניות קלאסיות.

מוזיאון האשליות בלימסול

מוזיאון האשליות בלימסול, המכונה גם מוזיאון הפרדוקס, הוא מוזיאון אינטראקטיבי המציג מגוון רחב של אשליות אופטיות, פסיכולוגיות ותפיסתיות. המוזיאון ממוקם במרכז העיר לימסול, קפריסין, והוא פתוח לקהל הרחב מגיל 5 ומעלה.

מוזיאון קפריסין

כתובת: 1 Leoforos Mouseiou

על מנת להכיר לעומק את ההיסטוריה העתיקה של ניקוסיה ושל קפריסין, מומלץ לבקר במוזיאון 

המכיל אוסף פריטים עתיקים מהתקופה הניאוליתית ועד לתקופה הביזנטית.

כמעט לכל עיר בקפריסין יש אתר חפירות בקרבת מקום. היצירות הטובות ביותר שהתגלו בחפירות אלו מוצגות במוזיאון קפריסין, התערוכה הארכיאולוגית הגדולה והטובה ביותר של האי.

התערוכות מתחילות בתקופת האבן ומסתיימות בתקופה הרומית, הכוללות מטבעות, פסלים, תכשיטים וכלי בית יומיומיים, כמו גם אוצרות יקרי ערך מהקברים היווניים העתיקים של סלמיס.

חדר ראשון מכיל ממצאים שנחפרו מהתקופה הניאוליתית, חדר שני מכסה את תקופת הברונזה, עם אגרטלים וכדים רבים המעוטרים בציורים. חפצים מקוריון העתיקה מוצגים בחדר השלישי .

גולת הכותרת של המוזיאון, הם פריטים המצויים בחדר הרביעי במוזיאון, אוסף דמויות אמן של לוחמים ומרכבות משנת 7-6 לפני הספירה, שנמצאו באיה איריני, ליד מורפו.

בנוסף,במוזיאון יש גלריות פיסול עם חפצים מתוך מגוון רחב של תקופות,המכילים בין היתר פסל נשי ופסל ברונזה ענק של סוורוס ספטימוס הקיסר.

המשיכו לחדר שמיני לתערוכות של כלי ברונזה וכלי נשק שונים, כמו גם פסלים של אלים. תוכלו להתפעל מהקמעות המצריים ופסל האל ירוק-הקרניים מאנגומי.

תמצאו ממצאים של קברים חצובים בסלע (2500 לפנה"ס – 400 לפנה"ס) יחד עם החפצים שנמצאו בהם, כתובות קודש וחפצים נוספים .

כמו כן מומלץ לבקר בחדר של פסלי השיש מסלמיס בחדר 13 ופסלוני הטרה-קוטה בחדר 14 , ממש לפני היציאה מהמוזיאון.

מוזיאון ארכיאולוגי

כתובת: 5 Vyronos Street, Limassol

ממש מאחורי הגנים העירוניים של לימסול , נמצא המוזיאון הארכיאולוגי של העיר, המכיל אוסף מעניין של עתיקות שנמצאו באזור לימסול,מהתקופה הניאוליתית ועד התקופה הרומית.

חדר אחד מכיל כלים קרמיים שנחפרו Kourion ו Amathus , זוהי תצוגה מרתקת של ההיסטוריה העצומה של קפריסין המכסה טווח זמן עצום מ-3000 לפנה"ס ועד 1300 לספירה.

חדר שני מכיל חפצים מהתקופה היוונית-רומית כולל פר ברונזה וכמה פסלונים, בעוד בחדר השלישי יש ממצאים  הכוללים פסלים של האל המצרי בס והאלה ארטמיס שנחשפו באמתוס.

תוכלו לראות גם את שעון שמש, שהיה פעם בבעלות לורד קיצ'נר.

מוזיאון זה  עוקב אחר ההתפתחות של הציוויליזציה בקפריסין מהפרהיסטוריה ועד סוף התקופה הרומית. הוא כולל גם פריטים מתקופת הברונזה המאוחרת, פריטים הלניסטים ורומיים המוצגים נחשפו בחפירות במרחק של קילומטרים ספורים משם בקורניה ובאמאתוס.

גולת הכותרת של התערוכה הם זוג כלי יין מעוטרים בצורת חיה ופסל של האל הרומי בס.

מוזיאון Mevlevi Tekke

מוזיאון מבלוי טקה

כתובת Girne Cd, Lefkoşa

מוזיאון Mevlevi Tekke, בתרגום מילולי למוזיאון הדרווישים המסתחררים, ממוקם בין חומות העיר. הוא נמצא בסמוך לשער קירניה המפורסם , הבניין מהמאה השבע-עשרה, מהתקופה העות'מאנית היה בשימוש עד 1954.קבוצה דתית מוסלמית השתמשה בבניין כדי לנהל אירועים קבועים הכוללים ריקודים טקסיים בפיקוח של שייח'. תוכלו לראות במוזיאון את הלבוש, הכלים , תלבושות הרקדניות, כלי הנגינה וחומרים אתנוגרפיים אחרים מוצגים כאן.

פארק הזיתים והמוזיאון אולאסטרו

כאן תוכלו ללמוד על ייצור, תהליך המיצוי ואפילו תהליך הביקבוק של שמן זית אורגני. Oleastro Olive Park עם מתקנים לפעילויות פנימיות וחיצוניות ותערוכות , תוכלו לשוטט בין עצי הזית בשטח, יש מגרשי משחקים להעסיק את הילדים בזמן שאתם מסיירים במוזיאון ,  תוכלו לבקר ב'פינת האמנים'. תגלו גם טחנת זיתים חדישה ואורגנית.ב- Oleastro תלמדו  על תהליך הפקת זיתים מעובדים לשמן בישול ורטבים, כמו גם מוצרי עור ושיער , למדו על תהליך הייצור בבניין שוכן בית הבד החדיש והאקולוגי, כמו גם מסעדה, חנות מתנות והמוזיאון בפועל. אולאסטרו נמצאת בכפר הציורי אנוגירה, ששמר על אופיו המסורתי לאורך כל השנים.

Leventis Municipal Museum of Nicosia

המוזיאון העירוני של לוונטיס של ניקוסיה

כתובת: 17 Ippokratous Street, Nicosia

ה'מוזיאון העירוני של ניקוסיה' הייחודי והיפה ביותר הוא ביתו של מבחר עצום של יצירות קפריסאיות הכוללות תצלומים, תלבושות, כלי חרס מימי הביניים, חפצים ארכיאולוגיים, מפות ותחריטים, רהיטים ותכשיטים. 

מוזיאון לבנטיס של ניקוסיה, שוכן באחוזה יפהפייה בעיר העתיקה ומציג את ההיסטוריה של ניקוסיה באמצעות אוסף שנבחר בקפידה של תצוגות אתנוגרפיות וחפצים.

המוזיאון זכה במוזיאון השנה האירופי על תערוכותיו והתחקות אחר עברה הארוך ועתיר האירועים של העיר.בין התצוגות, תמצאו פריטים משנת 2300 לפני הספירה ועד התקופה העות'מאנית והקולוניאלית, כאשר כמה מהמוצגים המרתקים ביותר הם התלבושות המסורתיות המוצגות.

יש גם פריטים  המוכיחים את השפעת השלטון הבריטי על קפריסין וההיסטוריה המודרנית של העיר עם חלוקת האי ב-1974.

גלריה חדישה זו נוסדה בשנת 1984. היא פורסמה לציבור ב-20 באפריל 1989, על ידי 'עיריית ניקוסיה' ו'קרן אנסטסיוס G Leventis'. המוזיאון מארגן תוכניות חינוכיות מיוחדות לילדים בכל הגילאים. יש גם ספרייה קטנה הכוללת פרסומים וחומרים המבוססים על ההיסטוריה של ניקוסיה.

יצירות אמנות רבות מוצגות בגלריה לוונטיס בניקוסיה,גלריית AG Leventis מקדמת פרויקטים חינוכיים, תרבותיים ואמנותיים עם דגש מיוחד על המורשת התרבותית של קפריסין. מוזיאון האמנויות היפות היה חזונו של אנסטסיוס ג' לוונטיס שרצה שאוסף האמנות האישי שלו יהווה השראה לקהילתו ולקפריסין , כיום, המרכז מפגיש אמנים וחובבי אמנות מכל הגילאים.

מוזיאון אתנולוגי מקומי, לפקרה

מוזיאון ייחודי הממוקם בכפר לפקרה , המוזיאון הזה, השוכן בבית פטסאלוס, היה פעם בבעלות המשפחות המשפיעות, האמידות ביותר של הכפר. מאוחר יותר, המבנה נתרם למחלקת העתיקות בשנת 1983 ושוחזר מאוחר יותר. באוגוסט 1998, המחלקה פתחה את המוזיאון באופן רשמי. כעת זהו מוזיאון לעבודות צורפות ורקמה. המוזיאון היה עשוי מאבן גיר לבנה שנמצאה במקום. הוא כולל אביזרים מהתקופה, תלבושות מסורתיות, עבודת כסף, תכשיטים וגם כלים חקלאיים. כאן תמצאו אוסף עצום של 'רקמת לפקרה' ישנה.

הכפר לפקרה, ממערב ללרנקה,מפורסם בייצור התחרה שלו, הוא  מלא בארכיטקטורה עתיקה שהשתמרה להפליא, בתי קפה וחנויות תחרה שבהן נשים מקומיות יושבות בשמש ויוצרות קטעי תחרה למכירה.

בסוף המאה ה-19 ובתחילת ה-20 מתחילה תקופה חשובה לכפר לפקרה. הנשים המקומיות שעסקו ברקמה גילו שמלבד הכנת הנדוניה של בנותיהן ואטם הבתים, זהו מקור עושר רווחי. המסחר ברקמה נתן תנופה ניכרת לפיתוח הרקמה. בשל הביקוש הרב שלה, היא הפכה במהירות למקור כלכלי רציני עבור כל משפחה בכפר. הוא גם תורם באופן מכריע לעצמאותן הכלכלית של נשים.

המוזיאון המקומי של לפקרה, מעניק הצצה לחוויה ממקור ראשון של אלה שחיו בכפר לפקרה במהלך המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, הוא  משחזר את החיים המקומיים המסורתיים ושופע מידע על ההיסטוריה של הכפר.

קרן התרבות מקריוס: המוזיאון הביזנטי Byzantine Museum

כתובת: Plateia Archiepiskopou Kyprianou

המוזיאון הביזנטי הכלול בקרן התרבות מקריוס הוא תחנה חשובה בעיר לכל מי שמתעניין ביצירות אמנות דתיות קפריסאיות, כאן תמצאו אוסף מדהים (220 חלקים) של אייקונים נוצריים מתחילת התקופה הביזנטית ועד המאה ה-19.

גולת הכותרת של המוזיאון הם פסיפסי קנקריה המוצגים.יצירות אמנות חשובות אלו נגנבו מכנסייה בחצי האי קרפס לאחר הפלישה הטורקית ב-1974. סוחרי אמנות מפוקפקים ביצעו עוקץ  וגנבו את היצירות, הם הוחזרו לרפובליקה של קפריסין ב-1991.

המוזיאון הביזנטי של לפקוסיה, בשטח קתדרלת סנט ג'ון, היא תערוכה מקיפה של אמנות ביזנטית המשתרעת על פני כמעט 1,500 שנים.החלקים המוקדמים ביותר הם  כאמור אותם שבעה שברי פסיפס שנבזזו מכנסיית קנקריה הצפונית ונמכרו בחו"ל, ומאז הוחזרו לדרום.

גם 36 שברים של ציור קיר מהמאה ה-15 נגנבו מכנסייה בקלוגריאה והוחזרו אליה כעבור שנים.

יש גם 230 אייקונים, רבים מעוטרים בשפע בין השנים 800 ו-1900. ציורים מפוארים אלה משלימים אוסף של בגדי לבוש, ספרים וכלי קודש.

המוזיאון מוקף חומה בתוך העיר הגדולה לפקוסיה בניקוסיה, המוזיאון הביזנטי מכיל חלק מהאוסף המייצג, העשיר והיקר ביותר של אמנות ביזנטית שזמין באי. הוא מכיל יותר מ-200 אייקונים החל מהמאה ה-9 ועד המאה ה-19. בנוסף לכך, מוצגים כאן גם בגדי קודש, ספרים וגלימות. תופתעו לדעת שהאוסף כולל סמלים רבים שמקורם במאה ה-12. אחד המאפיינים הבולטים ביותר של תערוכה זו הוא המדליות המהוללות מהמאה ה-6 מכנסיית 'פנאגיה קנקריה' בכפר 'ליתראגקומי' המפורסם.

אחוזת Hadjigeorgakis Kornesios

כתובת: Patriarchou Grigoriou, ניקוסיה, קפריסין

אחוזת Hadjigeorgakis Kornesios. ממוקמת בסביבת 'סנט אנטוניוס' בניקוסיה, קפריסין. זהו מקום בו מתגוררים האנשים העשירים, האמידים והמשפיעים המשתייכים לקהילת היוונים. המוזיאון שחובה  הוא דוגמא מצוינת לארכיטקטורה המטרופולינית של המאה הקודמת הכוללת את האימפריה העות'מאנית הגדולה. הוא נפתח ב-3 במאי 1960, Hadjigeorgakis Kornesios היה הבעלים של האחוזה. הוא היה המתרגם הרשמי של המועצה של הסולטן במשך שלושה עשורים משנת 1779. 

מוזיאון לאמנות עממית קפריסין

ל'אמנות עממית' יש מקום מיוחד בתחום האמנות הקפריסאית. המוזיאון לאמנות עממית של קפריסין' הוקם על ידי קבוצה של תלמידי 'החברה ללימודי קפריסין' בשנת 1937 , הוא ממוקם בקרבת 'ארמון הארכיבישופות' הישן. זה היה בשנת 1961 כאשר מושבו של 'הארכיבישוף של קפריסין' שהועבר לארמון החדש. 

משנת 1962 עד 1964 בוצעה עבודת השיפוץ הכוללת של המבנה בקנה מידה גדול. לבניין של המוזיאון המפואר הזה יש עקבות מהמאה החמש עשרה והוא מעותב בסגנון גותי , כאן תמצאו דוגמאות מגוונות של כלי חרס, אריגה, רקמה, תחפושות, תחרה, עבודות מתכת, סלסלות, גילוף בעץ, עבודת עור, חקלאות, צביעה וכלי אריגה. אחד הפריטים החשובים הוא הדלת של 'St. כנסיית מאמאס' שהיווה השראה למשורר הרומן הגדול 'ג'ורג' ספריס'. המשורר מתייחס לינשוף הקטן של הדלת באחד משיריו המפורסמים ביותר 'דברים קטנים של קפריסין'. כיום יש מעל  5000 פריטים במוזיאון.

מוזיאון הקרן הארכיאולוגית של פירידס (Pierides Archaeological Foundation Museum)

כתובת: רחוב Zinonos Kitieos 4

המוזיאון שוכן באחוזה משוחזרת מהמאה ה-18, מכיל תערוכה פרטית יוצאת דופן של עתיקות קפריסאיות, שנאספה במקור על ידי דמטריוס פירידס (1811-1895), חוקר וארכיאולוג קפריסאי.

המוזיאון נוסד בשנת 1839 ומכיל 2,500 מוצגים, הנעים בין התקופה הנאוליתית לתקופת ימי הביניים.

תוכלו לראות פריטים עתיקות כגון ייצוגים שונים של אלות, קערות , כלי חרס עם תמונות של ציפורים ודגים, כמו גם פסלונים המשמשים בטקסים דתיים, כדים מהאתר במריון, אגרטלים , כלי חרס מתקופת ימי הביניים ואוסף זכוכית, כמו גם כמה תכשיטים.

מוזיאון ארכיאולוגי ( Archaeological Museum )

כתובת: Plateia Kalogreon Street

המוזיאון הארכיאולוגי של מחוז לרנקה מכיל אוסף גדול של ממצאים ארכיאולוגיים מכל מחוז לרנקה, כולל ממלכת העיר העתיקה של קיטיון, והיישובים הניאוליתיים הראשיים, המוצגים כוללים חפצי אמנות מהתקופה הנאוליתית, מתקופת הנחושת ומהתקופות הארכאית, הקלאסית, ההלניסטית והרומית. חלקי כלי חרס  מוכיחים כי היה קשר  מסחרי בין קפריסין עם מדינות שונות במהלך העת העתיקה.

מלבד האוסף הגדול של תערוכות מקומיות, המוזיאון מציג גם כמה פריטים ייחודיים ממוצא מצרי, אשורי ופרסי שנמצאו באזור לרנקה, אך ייתכן שיובאו משאר התרבויות הגדולות של העת העתיקה המוזיאון הארכיאולוגי של לרנקה הוא ביתם של אוסף ממצאים מרחבי האזור שמסביב, מהתקופה הניאוליתית ועד התקופה הרומית.

בחדר הראשון מוצגים פסלים, בעיקר פלג גוף עליון ודמויות טרקוטה, בעוד בחדר הסמוך ניתן למצוא את אוסף החרס מחפירות בקיטיון (שמה העתיק של לרנקה) ובליוודיה, כפר ממזרח ללרנקה, עם אגרטלים ושלל עיטורים בברונזה. , חימר וזכוכית.

יש גם כמה חפצים נאוליתיים מ- Choirokoitia וכמה זכוכית מהתקופה הרומית.

במרחק הליכה קצר מהמוזיאון נמצא האתר הארכיאולוגי של קיטיון העתיקה , ממנו מגיע חלק גדול מהאוסף. תוכלו לראות את שרידי החומות ואת חורבות המקדשים, שראשיתם במאה ה-13 לפני הספירה.

שאלות נפוצות של מטיילים על מוזיאונים בקפריסין

מוזיאון האתנולוגי המקומי של לפקרה . המוזיאון שוכן בבית פטסאלוס, שהיה שייך לאחת המשפחות האמידות ביותר בכפר, הבניין נתרם למחלקת העתיקות ב-1983 ולאחר מכן שוחזר. באוגוסט 1998 פתחה המחלקה רשמית את הבית לקהל הרחב כמוזיאון לרקמה וצורפות. בנוי מאבן גיר לבנה מקומית, המוזיאון כולל ריהוט מהתקופה, כמו גם תלבושות מסורתיות, תכשיטים, עבודת כסף וכלים חקלאיים. המבקרים ימצאו גם אוסף עצום של רקמות לפקארה ישנות, שבזכותן הכפר משגשג כלכלית ומעמד הנשים עלה.

מוזיאון הספינה הטרופה בטירת קירניה, המשקיף על הים התיכון, מכיל את אחת מכלי הסחר העתיקים ביותר . בשנת 1969, ארכיאולוגים אמריקאים גילוו את ספינת הסוחר היוונית הזו, בת יותר מ-2,300 שנה. כאשר התגלתה, רוב הספינה השתמרה היטב בחול, וכ-75% ממנה שרד. המוזיאון משמש הצצה לחייהם של הסוחרים ומציע מבט על החפצים שהספינה הטרופה נשאה במהלך מסעה האחרון.

הריסות הארמון הוונציאני מייצגות את השליטה הוונציאנית לשעבר על האי, המוזיאון והקבר הזה נקראו על שם המפקד שמילא תפקיד מפתח במצור על פמגוסטה במאה ה-16, שבמהלכו השתמש קנבולט בתמרון שאפשר לחייליו לפרוץ את ההגנה ולאלץ את פמגוסטה להיכנע. עם זאת, המפקד איבד בסופו של דבר את חייו בקרב. שרידיו של קנבולט קבורים במוזיאון. הבניין שוחזר ב-1968, והחזית הפכה למוזיאון קטן המציג תערוכות ארכיאולוגיות. בנוסף, טורקים וקפריסאים טורקים רבים משתמשים באתר כמקום עלייה לרגל.

מוזיאון ביזנטי המחזיק באוסף חפצים דתיים חשובים בבעלות המנזר. יש כאן כמות עצומה של כתבי יד ואמנות דתית.זהו אחד מהמוקדים והאטרקציה התיירותיים המפוארים והבולטים ביותר. מנזר ביזנטי, במקור, הוקם בסוף המאה ה-11. הוא מכיל אוסף רשים במיוחד של כתבי יד, עתיקות ואייקונים ב"מוזיאון המנזר" שבאתר.

 

הרצפות הבוהקות עשויות שיש, ציורי הקיר הצבעוניים וציורי הקיר המשוכללים והמורכבים הם חלק מהמאפיינים הבולטים ביותר של המנזר הזה. עוד תמצאו בו נכס בצורת אייקון מוזהב של מרים הבתולה, אחת משלושת האייקונים הקיימים אשר צוירו על ידי השליח הגדול לוק. הוא מעוגן ומעוטר בשריון מקושט.  שטח המנזר הוא קברו של 'הארכיבישוף מקריוס השלישי', שהיה 'הנשיא הראשון של הרפובליקה של קפריסין'.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!