חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אטרקציות ואתרי תיירות בקפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

אטרקציות שאסור לפספס בקפריסין

קפריסין היא הרבה מעבר ליעד של בטן גב , יש  בקפריסין גם טירות, אתרים ארכיאולוגיים, כנסיות ביזנטיות משובחות ומנזרים, ערים עתיקות ומוזיאונים בשפע. אם אתם חובבי טבע, היסטוריה ותרבות, תוכלו למצוא בה גם שפע של מסלולי הליכה, עם מגוון מינים של חי וצומח ייחודיים , גם אתרים היסטוריים לבקר בהם וגם מוזיאונים רבים, בנוסף על חופים מדהימים, בתי קפה, ברים ומסעדות.

Ancient Kourion קוריון העתיקה

העיר העתיקה הזאת מהמאה ה-8 לפני הספירה ממוקמת על פני צוק עם נופים של האזור הכפרי והים התיכון. זו הייתה אחת מממלכות הערים החזקות ביותר של קפריסין העתיקה.

תוכלו להתרשם מהמבנים ששרדו, התיאטרון, פאלאסטרה (בית ספר להיאבקות יווני עתיק), המקדשים, המרחצאות, השוק,  ומקדש אפולו הילאטס  .

קוריון נוסדה על ידי מתיישבים מארגוס שבפלופונסוס. החפירות חשפו אנדרטה עתיקה שהוקדשה לאל אפולו הילאטס (הילטים = עצים) כלומר אלוהי היערות. כתובות שנמצאו מראות כי אפולו נסגד כמגן קוריון והפולחן נמשך עד המאה ה-4 לספירה.

על אותה גבעה נמצאים שרידי מקדש ארבעת העמודים מסוף התקופה הקלאסית, במיוחד מהתקופה ההלניסטית (325-50 לפנה"ס), הרומית (50-330 לספירה) והתקופה הנוצרית המוקדמת (המאה הרביעית). זה היה מקלט שסיפק אמבטיות לספורטאים כשהם התעמלות, תוכלו לראות גם זירה להיאבקות.

המקדש  היה המבנה הראשי, בתחילה  נבנה בסוף התקופה ההלניסטית הקדומה והשלב השני שלו נבנה מאוחר יותר במאה ה-1 לספירה. אחר כך נבנה המקדש מחדש .

אתר המקדש העתיק ניזוק בתקופה הרומית. נמצאו שרידי אנדרטה עגולה עם רצפה מרוצפת,  ששימשו לפולחן הרומי. המקדש הורחב במאה ה-6 לפני הספירה עם אנדרטה עגולה ומזבח ארכאי שיתווספו על המקדש שנבנה מוקדם. חלק מהשלב המאוחר שוחזר לאחר שרעידת האדמה ההרסנית של שנת 365 לספירה גרמה לו להתמוטט. במהלך המאה הרביעית לספירה, סגידה לאל אפולו הילאטס הסתיימה. הנצרות עלתה והתפשטה, התושבים פנו לנצרות ונשארו נוצרים עד היום.

הפשיטות בזזו והציתו את העיר אילצו את התושבים לנטוש את בתיהם ולעבור מזרחה. החלקים ששרדו נמצאו על ידי מחלקת העתיקות בלימסול. העבודה הופסקה ב-1964 אבל בית המקדש היפה והמדהים שוחזר.

מונומנטים חשובים נוספים של קוריון הם:

השוק הרומי  , בית אכילס. בית רומי זה מהמאה הרביעית לספירה נקרא לכבודו של הגיבור ההומרי אכילס, דמות חשובה בספרות העתיקה, בית הגלדיאטורים , בית רומי שקיבל את שמו מיצוגי פסיפס של גלדיאטורים שעיטרו את החצר המרכזית, מהמאה ה-3 לספירה.

התיאטרון עם 3,500 מושבים שנמצא, משמש עד היום לאירועי תרבות עם רקע של נוף ים עוצר נשימה.  הוא מהמאה ה-2. לפני הספירה .

הבזיליקה האפיסקופלית הנוצרית הקדומה , אחת המונומנטים הנוצריים הקדומים החשובים ביותר בקפריסין גם נמצא באתר זה. המקדש נבנה בתחילת המאה ה-5 לספירה, בעוד שבמאה ה-6 לספירה נרשמו כמה שינויים עם רצפות חדשות מכוסות פסיפס ושיבוצי שיש (פסיפסים צבעוניים של פיסות שיש קטנות). מצפון לבזיליקה היה אטריום ובית טבילה. 

קוריון העיר עתיקה זו ממש מחוץ ללימסול היא בגדר ביקור חובה כשאתם מבקרים בקפריסין, תוכלו לטייל בין הבניינים  ולהתפעל מההיסטוריה העתיקה  ומהשרידים העתיקים, רומיים וביזנטיים, במיוחד כדאי לבקר בתיאטרון ההלני העתיק, פסיפסים ומקדשים .

St. Hilarion Castle טירת סנט הילריון

הטירה יושבת ליד המעבר מניקוסיה לקירניה, היא אחת האטרקציות הפופולריות באי, אמנם מה שנותר מהטירה העתיקה אלה בעיקר חורבות, אך עדיין מדובר בחורבות הטירה היפות ביותר בים התיכון הממוקמת במעלה הר. סנט הילריון היא מעוז צלבני ישן . בצפון קפריסין יש שלוש חורבות טירה מרכזיות, אבל סנט הילריון היא ללא ספק השמורה ביותר,החדרים ששרדו מתפתלים במעלה ההר, תוכלו לחקור את מבני הטירה ,צריפים ואורוות חיילים,שרידי מגדלים, דירות מלכותיות וקפלות.

 המבנה נבנה על ידי הביזנטים, הוא הוגדל כאשר בית לוסיניאן שלט בקפריסין. עד שהוונציאנים השתלטו על מה שהיא כיום קירניה, כוחות נסוגו מהטירה וחלקים ממנה פורקו.

הטירה עצמה יושבת גבוה על גבי רכס הרים, עם שלוש יחידות הגנה עיקריות בגבהים שונים. אחת מהקירות החיצוניים של הטירה השתמרה היטב. אזורים רבים של מגורי המגורים והמגדלים לשעבר במפלסים התחתונים מציגים את הגודל המקורי של הביצור.

הטירה נשארה שקטה במשך שנים, עד המאה ה-20. ב-1974, במהלך פלישת הכוחות הטורקים לקפריסין לאחר הפיכה של היוונים. הטירה היוותה מקום קרב ליד המעבר בין קירניה לניקוסיה.

גולת הכותרת ממתינה למי מכם שיטפס במעלה ההר עד לפסגה שם ימתינו לכם נופים ציוריים עוצרי נשימה .

Larnaca לרנקה

לרנקה היא עיר נמל וכפר נופש הממוקם  בצד הדרום מזרחי של האי, תוכלו למצוא בה טיילת מרהיבה, טירה, חופים וים טורקיז, בתי מלון יוקרתיים ומפוארים, אבל יש בה גם את הרובע ההיסטורי הטורקי הישן (הנקרא סקאלה)רק כמה צעדים פנימה, העיר העתיקה הקומפקטית היא ביתם של אגיוס לזרוס (כנסיית סנט לזרוס) כנסייה שנבנתה במאה ה-9 על ידי הקיסר ליאו השישי ושוחזרה נאמנה במאה ה- 17 – ברובע הטורקי הקימו אומני הקרמיקה המפורסמים של לרנקה חנות, יש מבנים עתיקים תוכלו לשוטט בסמטאות, לראות שווקים, לפגוש בעלי מלאכה, חנויות בוטיק מעניינות, בתי קפה חמודים ומסעדות משובחות וכמובן כיאה לאתר נופש קיץ, יש הרבה מסיבות על החוף ואטרקציות תיירותיות כמו ספורט ימי, שנורקלינג, צלילה, שחייה, שייט. אם אתם מעוניינים לטייל, ממערב לרנקה, תוכלו לראות להקות של פלמינגו במהלך האביב, ושפע של כפרי גבעות מעניינים ואותנטים לבקר בהם באיזור.  

Karpas Peninsula חצי האי קרפס

זהו גם האזור היפה ביותר בקפריסין . חצי האי קרפס  הוא אי מבודד המציע חופים לבנים וגבעות בצפון מזרח האי (בצפון קפריסין). זה אזור המוקף בכפרים קטנים ולא מתויירים ואתרים היסטוריים נסתרים בשפע.

באזור אין כמעט תחבורה ציבורית ולכן הדרך להתנייד היא ברכב ומעבורות , תוכלו ולבקר בפסיפסים של אגיה טריאדה בכפר סיפאהי ,בכפר המרוחק דיפקארפז ובחורבה הקטנה של מה שנשאר מכנסיית אגיוס פילון .

כמה קילומטרים מעבר ל- Galounopetra Point , בקצה המזרחי של חוף חולות הזהב, נמצא אחד מיעדי העלייה לרגל הגדולים של קפריסין, מנזר אפוסטולו אנדראס . קפלה נבנתה במקום במאה החמש עשרה ואחריה כנסייה במאה השמונה עשרה ומבני המנזר במאה התשע עשרה.

המנזר היה אתר עלייה לרגל המונית , הוא נסגר ב- 1974 ונפתח מחדש ב-2003 והפף לאטרקציה תיירותית , השיפוץ של  מתחם המנזר, הממומן בחלקו על ידי האו"ם ונראה כצעד לקראת פיוס בין קפריסאים יוונים וטורקים, נמצא כעת בעיצומו. יש רחבה ענקית מוקפת מקומות לינה ודוכנים לממכר מזכרות ופריטי דת, מבני מנזר המקיפים כנסייה שבראשה מגדל פעמונים.

טירת קנטרה שווה ביקור בגלל הארכיטקטורה והאווירה הגותית שלה , אך גם בגלל הנופים שלה– מכאן ניתן לראות את שני חופי חצי האי קרפז המשתרעים מזרחה, וביום בהיר את הרי טורקיה היבשתית. האזכור הראשון של טירת קנטרה הוא בשנת 1191 .

4 ק"מ במעלה כביש החוף מהפנייה איסקלה יביא אתכם  ל- BOĞAZ , נמל קטן ויפה שלאורכו סירות דייגים יש לו אזור להולכי רגל ברים ומסעדות רבים וחוף חולי. הוא מתהדר גם בכמה מלונות, מה שהופך אותו לבסיס אפשרי לחקר חצי האי.

חמישה עשר קילומטרים מעבר לאגיוס תירסוס נמצא DIPKARPAZ , הכפר האחרון בחצי האי ,עדיין מתגוררים כאן יוונים , אך רוב תושביו טורקים ברובם. במרכזה כנסייה אורתודוקסית שעליה משקיף מסגד גדול מאוד,כמו כן שוכנות חורבותיו הגדולות של אגיוס פילון מהמאה ה-12. אחת הכנסיות האורתודוקסיות הבודדות בקפריסין שנבנו בסגנון רומנסקי ולא ביזנטי (כולן נמצאות בחצי האי קרפז). הכנסייה עומדת במקבץ של עצי דקל, מאופיינת בשפע של קשתות ומסביב לאגיוס פילון נמצאים שרידי קרפסיה היוונית-רומית וקתדרלה מהמאה החמישית לספירה ,מהחוף ניתן לראות את שרידי הנמל העתיק.

House of Dionysus בית דיוניסוס

בית דיוניסוס הוא היהלום שבכתר של הפארק הארכיאולוגי של פאפוס – אוסף משובח של פסיפסים שמורים היטב. הוא האתר הגדול ביותר באתר הנופש של פאפוס , מכיל אוסף מדהים של רצפות פסיפס צבעוניות, יש אפילו כמה פסיפסים בדוגמאות גיאומטריות.

האזור נחפר על ידי מחלקת העתיקות של קפריסין והיה הבית הראשון עם רצפות פסיפס שהתגלה בפאפוס. הבית מורכב מאטריום פריסטיל עם בריכת גן וכארבעים חדרים מכל צדדיו. כל החדרים והאולמות המשותפים מסביב לאטריום מרוצפים ברצפות פסיפס. ליד האטריום התגלה פסיפס חלוקי נחל המייצג את המפלצת סקילה. זוהי רצפת הפסיפס העתיקה ביותר בקפריסין, השייכת לבניין קודם שנמצא מתחת לבית דיוניסוס, מהתקופה ההלניסטית הקדומה.

סצנות רבות  מייצגות את דיוניסוס, במקום הבולט ביותר מיוצג ניצחון דיוניסוס. ברצפת חדר הקבלה מיוצגת סצנת וינטג' גדולה ואילו סדרה של סצנות ציד מיוצגת בקומות בשלושה צדדים של האטריום. חדרים אחרים של הבית מעוטרים בסצנות המתארות את היפוליטוס,זאוס , נרקיס והאנשה של ארבע העונות. לבסוף, חדרים אחרים מעוטרים בקומפוזיציות גיאומטריות ססגוניות ומוטיבים דקורטיביים אחרים.

חלק מהאתר הארכיאולוגי הגדול יותר של פאפוס ,מכיל את השרידים של פאפוס העתיקה, האזור הוא ביתם של מגוון חורבות יווניות-רומיות, כמו גם כמה בתי פסיפס אחרים שנמצאו בחפירות הנמשכות עד היום.

בית דיוניסוס נותר החלק המתויר ביותר באתר הארכיאולוגי מכיוון שהוא מכיל את הדוגמאות הטובות ביותר של אמנות פסיפס מורכבת. הבית נקרא על שמו של האל דיוניסוס שדמותו מתנוססת ברבים מהפסיפסים ברחבי הבית, שמתארים בעיקר סצנות מהמיתולוגיה היוונית.

Cyprus Museum מוזיאון קפריסין בניקוסיה

כתובת Mouseiou 1, Nicosia

קפריסין עמוסה במוזיאונים, אבל מוזיאון קפריסין בבירה ניקוסיה יגרום לכם להכיר יותר את ההיסטוריה של האי.מוזיאון קפריסין הוא המוזיאון הארכיאולוגי העתיק והגדול ביותר בקפריסין. המוזיאון מכיל חפצים שהתגלו במהלך חפירות רבות באי. המוזיאון הוא ביתם של האוסף הנרחב ביותר של עתיקות קפריסאיות בעולם והוא ממוקם ברחוב המוזיאונים במרכז ניקוסיה. המוזיאון,  מכיל אוסף פריטים ואמנות מהתקופה הניאוליתית ועד לתקופה העות'מאנית ,התערוכות הבולטות הן האוסף העצום של פסלי קולט טרה-קוטה מהמאה ה-7 לפני הספירה.

kalavassos
kalavassos

שאלות נפוצות

 

Ancient Salamis סלמיס עתיקה

סלמיס העתיקה נמצאת בצפון קפריסין, אבל בדרך כלל מגיעים אליה כיום טיול מניקוסיה.

זהו אתר ארכיאולוגי זה נחשב לאחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים ביותר  באי, הוא מושך תיירים רבים.

תוכלו לשוטט בין חורבות מתקופות זמן שונות , להתרשם מפסלים הלניסטיים מפוארים – שראשיהם, נכרתו ,שתי חורבות משמעותיות היו כנסיות ביזנטיות , מגוון החורבות שנמצאו בחפירות מספר את סיפורה של מה שהיה בעבר עיר עתיקה וגם מלמד על היכולת ההנדסית באותה העת.

 

Kolossi Castle טירת קולוסי

 

טירה זו השוכנת מחוץ ללימסול היא מעוז צלבני ישן ותזכורת לחשיבותה של קפריסין עבור האירופים במהלך מסעי הצלב שלהם.הטירה הוחזקה על ידי אבירי סנט ג'ון ולאחר מכן שימשה כמפקדה של האזור, עם מיקום אסטרטגי שהמשקיף על קו החוף כדי לראות אם האוייב מגיע דרך הים

 

כיום, מטיילים לאור הטיילת מגיעים אל הטירה בעיקר כדי לראות ממנה את הנופים השלווים המשתקפים ממנה.

 

Cape Greco קייפ גרקו

 

הפארק הלאומי ממוקם לאורך החוף הדרומי השוקק של קפריסין , קייפ גרקו מציע  מגוון מסלולי הליכה שמתחילים ממש מזרחית לאתר הנופש איה נאפה. הנופים מרהיבים, יש כאן מגוון נפלא של צמחייה מקומית, במיוחד אם אתם מגיעים בתקופת הפריחה, באביב, תוכלו לראות סחלבי הבר האנדמיים של קפריסין . גולת הכותרת הם מסלולי ההליכה עם נוף החוף ,השבילים נמתחים עד לנקודת קייפ גרקו, שהיא הקצה הדרומי ביותר של האי.

Troodos Villages כפרים בהרי הטרודוס

הכפרים הממוקמים באזור גבעת המערב, מלאים בבתים מסורתיים וסמטאות מרוצפות. הכפרים הם גם ביתם של כמה מהכנסיות והמנזרים המדהימים ביותר של קפריסין שמכילים ציורי קיר מרהיבים וצבעוניים מתקופת ימי הביניים.

כנסיות הטרודוס הן נכסים חשובים בתרבות ובהיסטוריה של קפריסין, כאשר תשע מהן קיבלו מעמד של אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. מומלץ להגיע לכפר עם רכב, לחקור את הסמטאות ולראות קפלות חצובות באבן, לבקר בכנסיות, כאשר אם אתם מוגבלים בזמן, נמליץ לכם על ביקור בכנסיית ארכאנג'לוס מיכאיל בכפר פדולאס , היא הכנסייה המרשימה מבין רשימת הכנסיות באיזור.

על מנת להגיע אל הרי הטרודוס , תוכלו לקבוע את לימסול או ניקוסיה כבסיס ממנו תצאו ליום טיול. יש גם שפע של מלונות קטנים בסגנון בוטיק בכפרים הראשיים של הרי הטרודוס עצמם.

Nissi Beach חוף ניסי

רצועת החול המפורסמת ביותר של קפריסין ממוקמת באגיה נאפה.

המים רדודים מאוד בקו החוף , גורמים למים להיות רגועים ומושלמים לצלילה , משפחות אוהבות את המים הרגועים מאוד בתוך המפרץ ומגיעות עם ילדם קטנים, בעונת הקיץ זהו אחד המקומות העמוסים ביותר, עם הרבה פעילויות לילדים ומבוגרים כאחד, החופים מוקפים במסעדות, טברנות וברים ומציעים הופעות חיות, ארוחות ערב לאור נרות וריקודים סוערים.

Kyrenia קירניה

קירניה (גירנה) היא העיר היפה ביותר של צפון קפריסין, אחד מסודות הקסם שלה זהו הרובע הישן שלה על שפת הנמל. תוכלו לבקר במבנים עתיקים, סמטאות צרות ומתפתלות מאזור קו המים, תראו בתים מתפוררים, כנסיות ובטירת קירניה המשקיפה על הנמל בצד המזרחי, הטיפוס אל חומות הטירה שווה על מנת לזכות בתצפית  , תוכלו לראות את כל העיר נפרשת תחתיכם ולאחר מכן מומלץ לפקוד 

את  בתי הקפה הרבים הממוקמים על שפת המים בנמל , תוכלו ליהנות מצלילי הבוזוקי, לשתות משקה וליהנות מהנופים.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!