חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

יש סיבה לכך שמפלים מושכים מיליוני מבקרים מדי שנה, צפייה במים מתפלגים מעל שפת צוק היא תמיד חוויה מרהיבה. המפלים התפתחו לאטרקציות תיירותיות, לרוב תראו באיזר המפל  מסעדות, חנויות מתנות ותחבורה שמובילה אתכם אל האתר.

אם אתם אוהבי טבע, צאו ליום  טיול במפל , לכו ברגל כדי לחזות בנוף המדהים הזה. הזמן והמאמץ שתשקיעו כדי להגיע לשם רק יהפכו את התגמול להרבה יותר מתוק.

בין הרי טרודוס ובין כפרים מדהימים  שוכן המפל היפה ביותר בקפריסין , המבקרים מקבלים גישה לשבילים עם  שמובילים דרך הסבך למרגלות המפל, שם בריכה שלווה מוקפת באבן טבעית. שחו ישירות מתחת לשטף הזורם תעשו פיקניק  ותחלקו אוכל, בירות כדי לחתום על החוויה הנהדרת הזו.

אזור הפארק הלאומי בו שוכן המפל ידוע בעושר החי והצומח שלו, הוא מכיל 750 מינים של צמחים. חיי בעלי החיים בפארק הלאומי מוגנים כאן. בשטח הרחב ניתן להיתקל במופלון (Ovis Gmelini Ophion), זן של כבשי הרים עם קרניים מתפתלות עבות .

המפל מכונה על ידי המקומיים  Hantara Chantara.  המפל הוא יצירה מהודרת, קסומה של הטבע, המפל המרשים של Hantara 'Chantara נמצא על נהר Dhiarizos, מצפון לכפר פויני . אנשים המעוניינים לבקר יכולים להגיע אליו מהכפר פויני (0.3 ק"מ אספלט וכביש עפר ​​של 1.2 ק"מ) או ממנזר טרודיטיסה (דרך עפר 3.5 ק"מ) או מהכפר פאנו פלאטרס (2.9 ק"מ אספלט ו-2.6 ק"מ) ק"מ דרך עפר). הגישה היא דרך עפר קצרה וקלה, במרחק של מטרים ספורים מהמפל.

המפל נגיש בקלות, במרחק של 10 דקות עם שפע של חניה ושירותים. הליכה למפל מהחניונים נעה בין 15 דקות לשעה וחצי. תלוי מאיזה כפר תגיעו ובאיזה מסלול תלכו, כמה עצירות תעשו במהלך ההליכה. המפל מושלם לפיקניק .

מפל האנטרה נגזר מהמילה "אנאטרה" שפירושה "רעש מים". מי המפל נופלים בעוצמה מגובה שמונה מטרים כשהם מתגלגלים על א אחד הסלעים המרכזיים של האזור ויוצרים בבסיסו בריכה קטנה.

המפל ממוקם באמצע האזור הכפרי, הוא מוקף בעצים, עצי דולב, קיסוס, עצי אורן, אלוני זהב, סומאק, עצי תות, ציסטוס, מרווה ולבנדר, המעניקים לאורחים ריחות נפלאים.

לצד המפל נמצאים יסודות טחנת מים ישנה, ​​שפעלה עד תחילת המאה ה-20. בעוד מימינו יש מדרגות חצובות על סלע. מפל האנטרה הוא אחד מהמפלים היפים ביותר בקפריסין, יופיו שאין שני לו מציע למבקר רגעים של קרירות ורגיעה. אין ספק שמדובר ביצירת טבע  קסומה ומרשימה.

מפל חאנטרה (Chantara) הוא מפל מפורסם בגובה 8 מטר הממוקם באזור הכפר Foini.

המפל עצמו נסתר בין עצים וצמחים ונמצא באזור בו  שוכנים גם מפלים מפורסמים נוספים דוגמת מפלי קלדוניה ומפל מילומריס. למגיעים למקום רצוי לרדת במסלול הליכה בערוץ הנחל שיורד למטה וניתן להיכנס למים שבו להשתכשך בהם, אם כי המים מאוד קרים.

המפל ממוקם ליד הכפר Foini, יש האומרים ששם הכפר מגיע מחואן דה פייניו, אדון פיאודלי פרנק בעל הקרקע, אבל גרסה אחרת, סבירה יותר, היא שהוא לכבוד עץ הדקל ופירותיו, פויניקי.

מפל Chantara נמצא רק 1.5 ק"מ מ-Foini וכ-3.5 ק"מ ממנזר Trooditissa. זרם המים מפוצל מהסלע באמצע ונותן את שמו של המפל. צ'נטרה פירושה סולם או "מכונת שקילה". המפל אינו הגבוה או הגדול ביותר בקפריסין, אבל הוא בהחלט נחשב היפה ביותר. 

ישנם הרבה אתרי טבע ונופים עוצרי נשימה בקפריסין, אך המפל הזה הוא ללא ספק המרהיב ביותר. כדי לגשת אליו, השאר את הרכב שלך בחניון וארוז תיקאחרי הליכה ברגל תחלפו על פני המפל, שם מומלץ לערוך פיקניק בצהריים .

אנשים רבים שוכרים אופניים או לוקחים תחבורה ציבורית ממרכז העיירה ולאחר מכן הולכים ברגל בדקות הנותרות עד למפל. עם הגעתכם לכפר, תעברו על פני מנזרים, כנסיות, נחלים ומפלים אחרים.

אתם יכולים להגיע אליו ברכב ,תשאירו את הרכב ותעלו למעלה (15 דקות הליכה). המפלים חוצים את הכביש לצד השני של ההר. וודאו שאתה ניגשים למפל הנכון – כיוון שיש באיזור עוד 3-4 מפלים .

המבקרים ימצאו את בריכות המים הצלולות בצבע כחול ירוק  הניזונות מהמפל המדהים, ולמרות שנדרש טיול רגלי כדי להגיע לאטרקציה הזו, היא לא ארוכה – מאזור החניה, ההליכה אל המפל והבריכה הראשית מהכפרים הסמוכים היא כקילומטר הלוך ושוב . אם הזעת, טבילה מהירה  בבריכה מומלצת ולאחר מכן תוכלו  לבלות את אחר הצהריים בשכיבה בשמש והתייבשות.

הבריכה נהדרת לילדים שיכולים לשחק בה  באיזור יש אנשים שמציעים טיפוס  וסנפלינגים,היורדים מהמפלים  באיזור. הסנפלינג במפל היא  מחזה מדהים ורועם.  מומלץ לעשות זאת  אחר צהריים בהיר ושטוף שמש , תוכלו לטייל באיזור המפל , לראות עצים ירוקים  וליהנות בחיק המשפחה.

האיזור כולו מוקף  בעצים בוגרים ,שרכים וצמחים נגררים הרוויים בנשימת הנהר. כשהנהר אינו בשיא, הבריכה היא מקום בלתי נשכח לשחות בו –  המים עמוקים, צלולים וקרים להפליא. יש חניון קרוב שממנו אפשר לעקוב אחרי הנהר דרך העצים אלמקום לפיקניק.

קל מאוד להגיע אל המפל  ברכב מהכפר פיני. בשלב מסוים הדרך היא דרך עפר לא סלולה ומחוספסת, אז רצוי שהגלגלים יהיו עמידים, המפל מחולק לשני מפלסים. המפלס הראשון נמצא בסמוך לכביש (כ -50 מ ').

אם אתה רוצה לבקר במפלס השני אז אתה צריך לטפס במדרגות האבן. המקום הקסום  הזה יפה עוד יותר לאחר גשם כבד. ניתן להגיע אליו בהליכה מהעיירה דרך שביל מטופח לצד הנהר, אולי במהלך ההליכה תראו גיריות ולוטרות. המפלים הרשימו והיוו השראה למשוררים וסופרים במשך מאות שנים.

המים הזורמים, הם בעלי עוצמה אדירה באביב ובתחילת הקיץ, כאשר נפחי מי ההמסה נמצאים בשיא. לכו למרכזו כדי להעריך את המראה המושלם , העצים מהווים את התפאורה המושלמת למפל והסביבה ציורית. מים שוצפים מתעקלים בצורה דרמטית, טיול רגלי של קילומטר מוביל אותך דרך היער  למפל המדהים.

אם תגיעו באוקטובר לפני הגשמים והמפל יהיה קטן ופחות מרשים, שימו לב גם שבחורף זה יכול להיות בעייתי להיכנס אל דרך העפר הלא סלולה בקטע האחרון שללא אספלט, אבל הקטע לא גדול, כ 400 מטר. תגיעו לחלקו התחתון של המפל אבל אפשר לעלות גם מעלה ולראות בריכות ומפלים נוספים. 

‪אל המפל מגיעים אחרי ביקור במנזר טרודיטיסה  ובכפר פויני, הממוקם בתוך יער טרודוס. המפל שוכן במרחק של שני קילומטרים ממנזר טרודיטיסה, שוכן בתוך היער הירוק. המים ממשיכים במסלולם מהמפל חוצים את הכביש עד הכפר ואפילו מעבר לו . מכונית יכולה לעבור רק בתקופות של גשם לא כבד באזור טרודוס

 הדרך הארוכה יותר מהנה מאוד עבור מטיילים מנוסים, אם אתם בהרי troodos. לא עוצרים במרחצאות הקטנים אלא ממשיכים בשביל משמאל, הקפידו להביא נעליים מתאימות לטיפוס על סלעים. אתם יכולים ללכת ולעקוב אחרי המפל לפחות 2 ק"מ. טיפוס סלע די תלול במקומות של 5-10 מ'. אך מאחר שהדרך עוברת ביער יש הרבה צל, למרות זאת הקפידו להביא חטיפים ושתייה. בחלקים תלולים מאוד  הקפידו ללכת בזהירות כדי לא להחליק.

אתם יכולים ללכת אל שביל אבן ליד המפל , לעלות אל המפלס התחתון ולהתפעל מההמשך המיידי של המפל עם מפל בגובה קטן יותר, מנקודה זו תוכלו לטפס עוד יותר בהר אל המפלס העליון. כמו כן, ההר ממשיך למטה עד הכפר. מהכפר תוכלו להגיע בקלות  חזרה אל מנזר מטרודידיסה.‬

Chantara Waterfall
Chantara Waterfall

הכפר פיוני Foini village

הכפר ממוקם ברובע למסוס (לימסול), פויני יושב בגובה של 920 מטר על רכס הרי הטרודוס, רק 44 ק"מ מהעיירה למסוס.  פויני נחשב לאחד האזורים היפים ביותר באי באופן טבעי, הודות למפל הציורי, סבך אורנים ויערות.

מאמינים שהכפר קיבל את שמו מאדון פיאודלי פרנק, חואן דה פייניו,  מהפירוש היווני לדקל 'פויניקאס', או מפירותיו 'פויניקי'. התוצרת העיקרית של הכפר הם  פירות, יין ואגוזים, בעוד שהכפר מפורסם גם בזכות כלי החרס המסורתיים, הריהוט המסורתי, ובזכות המעדן המקומי שלו "לוקומי".

מראות מעניינים כוללים את מוזיאון Pilavakeion – מוזיאון פרטי לאמנות עממית – סדנאות לייצור לוקומי וקדרות, ואל תפספסו את הכנסייה הראשית של הכפר המוקדשת לצלב הקדוש. בכניסה לכפר ישנה מזרקה ישנה, ​​בעוד שקרוב לכפר נמצאים המפלים היפים של Hantara.

הכפר מקיים את הפסטיבל המסורתי Foini ביום ראשון הראשון של כל אוגוסט. במרכז הכפר מתקיים בזאר מסורתי עם מוצרים מקומיים כמו לוקומי, כלי חרס ופירות טריים, ויש גם תוכנית בידור פולקלורי. הכפר גם חוגג את הקציר שלו בחגיגת חג ענבים, ירוע גדול המתרחש בחודש ספטמבר ומושך הרבה מאוד מקומיים ברחבי הרי טרודוס, כמו גם מבקרים ותיירים מרחבי העולם. 

המפל וכפר פיוני זוכים לכמות גשם שנתית ממוצעת של כ-830 מילימטרים, מעבדים זני גפנים לייצור יין, מספר סוגי פירות (תפוחים, אגסים, אפרסקים ושזיפים), אגוזי מלך, מעט ירקות ועצי הדר. הטמפרטורה בחודשי החורף נעה בין 10-15C ובין 25-30 בקיץ.

האדמה של האיזור לא תמיד היתה ניתנת  לעיבוד ולכן אילצה את תושבי פיוני להעסיק את עצמם בכמה עבודות אחרות כדי להיות מסוגלים לשרוד. לכן, עם חלוף הזמן, פיני נודע בזכות כלי החרס שלו, בייצור רהיטים מסורתיים ובייצור ה"לוקומי" (מעדן טורקי, מתוק ).

בגלל המסורת של הכפר בקדרות, הוא הפך לנקודת משיכה עבור מקומיים וזרים שרוצים להתפעל מאמנות ייחודית זו מקרוב. כיום פועל בפיני מוזיאון פרטי לאמנות פולקלורית ומוצגים בו פריטים רבים של אמנות פולקלורית – כגון כלי חרס, כלים חקלאיים מסורתיים, כלי מטבח מסורתיים ועוד כמה. בכפר יש שתי סדנאות קדרות וכן שני סדנאות לייצור פיניוטיקה לוקומיה. כמו כן, ישנן לא מעט טברנות מסורתיות כיום בכפר, המציעות מאכלים קפריסאיים עשירים וטעימים. מרכז הצעירים של הכפר פועל גם כקפיטריה. בפיני פועלת גם חוות דגי פורל.בבואכם לפוני, מומלץ לבקר בחוות הפורל המפורסמת, ולאכול ארוחת צהריים בטברנה נפלאה של פויני, בה תתכבדו במנות קפריסאיות מסורתיות ובסטייקים מרהיבים. 

מועצת הקהילה של פיני, בשיתוף אגודת יוצאי הכפר והמחלקה למלאכת יד קפריסאית (משרד המסחר, התעשייה והתיירות), נוקטת במאמץ רב-גוני למחקר, שימור וקידום אמנות הקדרות, במקביל לעודד צעירים ללמוד את מלאכת הקדר. במקום בית הספר היסודי הישן, שהשתמר והפך למרכז תרבות, נוצרה מחלקה מיוחדת לקדרות שבה כל המעוניין יכול ללמוד על מלאכה זו.

Chantara Waterfall
Chantara Waterfall

שאלות נפוצות

מפל צ'נטרה , המכונה גם האנדרה, האנטרה או קסנטרה.

 הוא כ-8 מטרים. 

הוא בפיצול אופייני – המים הזורמים נופלים על הסלע, המפריד בין המפל לשני נחלים הזורמים לאגם אחד קטן. בשל המראה יוצא הדופן, המפל הזה פופולרי מאוד, למרות שהוא לא מהגדולים או הגבוהים בקפריסין.ליד המפל ניתן לראות את יסודות טחנת המים הישנה, ​​ששימשה ככל הנראה עד תחילת המאה העשרים. במפל חצובות בסלע מדרגות אבן המאפשרות לטפס על הסלע, ממנו נשקף נוף יפהפה של הנהר. כדי להגיע למפל יש לכסות חלק מהמסלול ברגל, בשביל צר המתפתל ביער ובצמחייה עבותה.

שמו של המפל מוסבר בשתי דרכים. יש אומרים שזה בא מהמילה היוונית שמשמעותה "משקל". אולם לדברי אחרים, מדובר באונומטופיה שנועדה לחקות את הרעש האופייני של מים.

פיני הוא אחד הכפרים היפים ביותר של קפריסין והוא בנוי בסביבה ירוקה בהרי הטרודוס, בגובה ממוצע של 920 מטר, בין מדרונות תלולים ופסגות הרים ירוקות המכוסות של אורנים. הכפר נמצא 44 קילומטרים צפונית-מערבית לעיר לימסול. רחובות כביש כבישים מחברים אותו עם הכפר אגיוס דימיטריוס בצפון מערב, עם קאטו פלאטרס בדרום ועם פאנו פלאטרס במזרח. יערות המדינה של טרודוס ופאפוס תופסים חלק גדול מהתחום המנהלי שלה. מנזר Panagia Trooditissa נמצא בצפון הכפר וכנסיית Agioi Anargyroi – גם היא מנזר – נמצאת בדרום מזרח. המפל של פיני, הממוקם באזור הירוק של "הנטרה", משלים את היופי הציורי של הכפר.

לפי גרסה אחת, פיוני קיבל את שמו בתקופת פרנק מאדון פיאודלי פרנק -חואן דה פייניו או פניו- שליווה את מלך קפריסין פיטר הראשון באירופה (1359-1369). האם האציל פרנק היה בעצם הבעלים של הכפר לא אושרה לחלוטין מכיוון שהכפר לא מוזכר בשום מקום כריב. גם אם כן, הוא כנראה אימץ את שם הכפר שלו כשם המשפחה שלו, משהו נפוץ למדי לתקופה.

ככל הנראה הכפר התקיים בתקופה הביזנטית ומקורו בשמו של דקל, ביוונית "פויניקס", העץ הידוע או פריו "פויניקי". כמה כפרים ואזורים אחרים בקפריסין נושאים שמות שמקורם במילה זו.

לכו למוזיאון הקדרות, המוזיאון ממוקם בבית עתיק שנבנה במאה ה -16 . אוצרות אמיתיים מסתתרים כאן. המארח ואשתו עושים כל מאמץ ללמד את המבקרים על הכפר האהוב עליהם ועל כלי החרס. בשנת 2004 עשו בעלי המוזיאון תיאופניס ואשתו סיר ענק בעבודת יד, הכנתו ארכה חודשיים ושלושה ימים ומכילה כמעט 2,000 ליטר יין. הוא נרשם בספר השיאים של גינס והמבקרים במוזיאון עדיין יכולים לראות את הסיר המדהים הזה.

בעל המוזיאון רצה ליצור משהו שיוכל לחלוק עם חבריו לכפר, משהו לא רק מעשי אלא גם בעל ערך תרבותי מתמשך. כך נוצרה יצירת מוזיאון המזוהה עם ערכי המשפחה והשם (שזכה לכבוד זה מכבר כמאמני קדרות מיומנים). Pilavakis פירושו 'יוצר סירים' או 'אמן חימר' ביוונית.   הבית הישן של פילבקיס מלא בדברים המפתיעים ביותר – סירים (העתיקים ביותר משנת 1731), כלי כפר, כלי נגינה, בגדים ותמונות בשחור-לבן, הבעלים יספר לכם סיפור מדהים על ההיסטוריה של המשפחה והכפר פויני. 

בנוסף, פעילות מומלצת נוספת באיזור היא דייג, סביב הרי הטרודוס יש נהרות הזורמים אל הסכרים והנהרות שמסביב באזורים הרחבים יותר של האי, לכל הכיוונים, הסכרים מצוידים ב-17 מיני דגים. הפופולריים ביותר הם: פורל, באס גדול, קרפיון, טייק פרץ', מקק וכו'. סכרים בטרודוס מספקים הזדמנויות דיג מצוינות במים מתוקים לאורך כל השנה. למשל סכר Kafizes – סכר Kalopanagiotis , סכר Palaichori , סכר Xyliatos  ועוד.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!