Search
Close this search box.

מזג האוויר בקפריסין לפי עונות שנה

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

קפריסין ממוקמת במזרח הים התיכון, דרומית  לטורקיה , מצפון  למצרים  ודרום מזרחית ליוון . קפריסין נהנית מאקלים ים תיכוני שטוף שמש  במהלך רוב השנה, למעשה היא מהאזורים החמים ביותר של הים התיכון, הדבר מורגש בעיקר במהלך אמצע חודש יולי ובחודש אוגוסט וכן במהלך חודש ספטמבר החום עדיין לא נשבר.

האקלים הים תיכוני מאופיין בקיץ ארוך ויבש , אבל החורף הוא מתון למדי. בדומה לישראל, עונות הסתיו והאביב הן בדרך כלל קצרות ובהן מתקיים מזג האוויר האידיאלי, לא חם מדיי ולא קר מדיי. קפריסין נמצאת תחת השפעת לחץ נמוך מהשקע היבשתי הגדול שמרכזו בדרום מערב אסיה. כתוצאה מכך בקיץ החום כבד ומעיק . החורף סביב החוף מתון , שלג נצפה רק בגבהים  ונדיר מאוד באזורים הנמוכים.

קפריסין שטופת שמש לאורך כל השנה. גם בחורף תצפו  לשש שעות שמש במהלך היום ושלוש עשרה שעות שמש באמצע הקיץ. טמפרטורות הים חמות במיוחד במהלך הקיץ, אך קרירות יחסית מדצמבר עד תחילת מאי. 

הקיץ היא העונה הפופולרית ביותר לתיירות בגלל החום והשמש האינסופיים שלה. אם אינכם חובבי טמפרטורות גבוהות אז עדיף לבקר בקפריסין בעונת מעבר  מחוץ לעונה, במיוחד באביב, כאשר מזג האוויר שמשי אך לא חם מדי והאי בשיא פריחתו. הסתיו הוא גם זמן מהנה לביקור, אם כי הטבע יבש והפריחה מגיעה דווקא לאחר חודשי החורף הגשומים ולכן הנופים פחות ירוקים בסתיו. 

ישנם שני רכסי הרים באי, הרי הטרודוס המכסים את רוב דרום מערב האי ומגיעים כמעט עד 2000 מ', ורכס הרי קירניה בצפון מרכז קפריסין. בין שני רכסי ההרים נמצא מישור המסאוריה הנמוך, המישורי ברובו. כאשר טמפרטורות קרירות יותר נמדדות בהרים , אך ההרים גורמים גם לשינוי בכמות הגשמים ברחבי האי. הם מגנים על המישור המרכזי מפני גשם, וכתוצאה מכך אקלים צחיח למחצה, גם על החוף המזרחי, אבל לא במידה רבה כמו בהרים.

השליש הצפוני של קפריסין נכבש על ידי טורקיה, המכנה את עצמה הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין. בעוד היחסים בין הקפריסאים היוונים לקפריסאים הטורקים עדיין מתוחים, והכיבוש הטורקי נחשב לבלתי חוקי, היחסים השתפרו בשנים האחרונות. בשנת 2008 נהרסה החומה המפצלת את שני צידי האי ורחוב לדרה, אותו החומה חצתה, נפתח מחדש. במעבר מצד אחד לצד השני, תהיו כפופים לבדיקות דרכון.

קפריסין איזור החוף

מזג האוויר בקיץ בכל אתרי נופש החוף בקפריסין הוא מזג אוויר שטוף שמש ואידיאלי לחופשה, הטמפרטורה מתחילה להתחמם בסוף אפריל ותחילת מאי, ומגיעה לשיא ביולי. הטמפרטורה הגבוהה הממוצעת נמצאות  על שלושים הנמוכות עד  שלושים וחמש, אבל בחודשי השיא רואים לעתים קרובות טמפרטורות המגיעות ל-40. 

יש שונות אקלימית קטנה מצפון לדרום דרך המערב נוטה להיות מעט מאוד קריר ורטוב יותר בגלל הכיוון המערבי של הרוחות השוררות. לרנקה  שוכנת באחת מנקודות הגובה הנמוכות ביותר בקפריסין, על החוף הדרומי במפרץ מוגן. ביוני וספטמבר נראים שיא היומי הממוצע של 30°C בעוד ביולי ואוגוסט 32°C. במהלך חודשי הקיץ, לרוב אין גשם. 

בלימסול , הממוקמת ממערב,  בדרך כלל בכמה מעלות קריר יותר מלרנקה בקיץ.

החוף בכללותו לא יהיה חם כמו אזורים יבשתיים נמוכים שכן הוא נהנה ממימי הים התיכון הצוננים והרוחות הנושבות על פני החוף, במיוחד בערבים. בגבעות או ההרים, תיהנו מטמפרטורות קרירות יותר.

שפל החורף בכל רחבי החוף נע בין ממוצעים של 14 מעלות צלזיוס ל-16 מעלות צלזיוס.  גם בימי החורף תוכלו לראות ימי שמש שבהם הטמפרטורה מגיעה ל-20 מעלות צלזיוס, וימים סוערים ורטובים שבהם היא עשויה לא להגיע הרבה מעל 10 מעלות צלזיוס. חם יותר סביב החוף מאשר בפנים הארץ.

 בחורף בגלל ההשפעה של הים התיכון, רוב הגשם יורד. רמות המשקעים מגיעות לשיא בחודשים דצמבר וינואר ונוטים להיות מתונים לקראת הקיץ .רוחות חזקות וסערות עזות נושבות לפעמים במהלך החורף, אך לעתים רחוקות הן נמשכות לאורך זמן.

איזור מרכז קפריסין

מרכז קפריסין הוא מישור נמוך ושטוח עם הרים בצפון ובדרום מערב שלו, וכתוצאה מכך אקלים צחיח למחצה. מישור Mesaoria שוכן בצפון מזרח בין שני רכסי ההרים הללו המישור  יבש, העצים היחידים הקיימים שגדלים נהרסים במהירות על ידי בעלי חיים מהמרעה. כמות המשקעים במישור נמוכה בהרבה מבכל מקום אחר באי. בשל הגובה הנמוך והמרחק מהים, הטמפרטורות יכולות להיות לרוב חמות בצורה קיצונית. 

בירתה של קפריסין,  ניקוסיה  (הידועה מקומית בשם Lefkosia או Lefkosha), ממוקמת כמעט ישירות במרכז האי. העיר חווה קיץ לוהט, גם כתוצאה מהמרחק מהחוף.

בקיץ רואים את  ניקוסיה  עם מקסימום ממוצע של 36 מעלות צלזיוס ביולי ואוגוסט ומינימום ממוצע של 18 מעלות צלזיוס, עד 21 מעלות צלזיוס מיוני עד ספטמבר. בעבר, בכל חודש ממאי עד אוקטובר נרשמו טמפרטורות מקסימליות של מעל 40 מעלות צלזיוס, כאשר ביוני, יולי ואוגוסט נרשמו שיא של 44 מעלות צלזיוס. מדצמבר עד מרץ נראים שפל ממוצע של 5°C עד 7°C ושיאים ממוצעים של 15°C עד 19°C. בעונות הסתיו והאביב רואים טמפרטורות ממוצעות  סביב 20.

 ינואר הוא החודש הגשום ביותר באזור,בניקוסיה ממוצע של 14 ימים גשומים לאורך החודש. הגשם מתחיל להסתיים בערך באפריל ולא מתחיל שוב עד אוקטובר, כשבשיא הקיץ לרוב אין משקעים כלל. היובש של אזור זה פירושה שהבצורת היא הנורמה ואנשים צריכים לחסוך במים בבארות תת-קרקעיות.

איזור הרי קפריסין

בהרי קפריסין רואים מזג אוויר קריר ורטוב יותר משאר האי וככזה הוא מיוער עבות בעצי אורן וארז. כמות המשקעים עדיין נמוכה בקיץ, אך היא אינה יבשה אחידה כמו בחוף או במישור המרכזי. בחורף ההרים רואים שלג בשפע. קירניה רואה כ-500 מ"מ של משקעים מדי שנה ואילו במסיף הטרודוס רואים כ-1100 מ"מ בגלל גובהו הרב.

ההר הגבוה ביותר של הרי הטרודוס הוא הר האולימפוס, השלג הרב אומר שיש למעשה אתר סקי בהר האולימפוס, עם עונת סקי שנמשכת בין ינואר לאפריל. 

מחוץ לעונת הסקי, ההרים עדיין מושכים אנשים המחפשים חופשה פעילה,הליכה בגבעות או טיול לפסגה, ביקור בכפרים על ההרים, היא פעילות מהנה עבור מטיילים רבים. מלבד התבוננות בנוף הירוק והיפה, אם אתם שם בתחילת השנה, בהרי הטרודוס יש תשע כנסיות ביזנטיות ומנזר אחד. אלה נבנו הרחק מחוף קפריסין שהיה מותקף באופן קבוע. רכס קירניה מכוסה גם בטירות ומגדלי שמירה עתיקים שנבנו בשל נקודת התצפית שהעניקה מיקומה של קירניה.

לימסול
לימסול

סיכום עונות השנה בקפריסין

קַיִץ

קפריסין נהנית מעונה ארוכה של מזג אוויר חמים ושטוף שמש. קפריסין בקיץ היא אחד המקומות החמים ביותר בכל הים התיכון שכן יש בה בממוצע 12 שעות ביום או יותר של שמש. הטמפרטורות מעל 30 מעלות צלזיוס בחודשי הקיץ ובאביב הטמפרטורה מעל 25 מעלות צלזיוס במהלך היום. הלחות קבועה מאוד לאורך כל השנה באי הזה, ומיוני עד אוגוסט לא צפויים גשמים כלל.

חוֹרֶף

הטמפרטורה בקפריסין באמצע החורף יורדת לממוצע של 17 מעלות צלזיוס, מה שיכול להרגיש חם כשהשמש זורחת במשך 6 שעות ביום בדצמבר ובינואר. עם זאת, הרוח נושבת מעל 8 קמ"ש. אתה תבחין בכך ביותר בפנים הארץ .

האי קפריסין שוכן מדרום לטורקיה וקרוב לצפון אפריקה ולמדינות המזרח התיכון כמו סוריה וישראל. כתוצאה מכך, מזג האוויר שלה הוא מהחמים ביותר בכל מקום באירופה, מה שעלול להפוך אותו לחם מדי בשיא עונת הקיץ.

קו החוף בדרום-מערב השורר, שומר על טמפרטורות בממוצע של 31 מעלות צלזיוס ביולי ואוגוסט. עם אפס גשם ממוצע בשיא הקיץ ולחות מאוד יציבה שהופכת את החום לנסבל. עם זאת, באמצע היום, השמש חמה ביותר.

במהלך החורף קפריסין רואה בסביבות 90 מ"מ של גשם והטמפרטורות יכולות לרדת ל-16 מעלות צלזיוס, מה שעלול להרגיש קריר עם רוחות, ורק שש שעות שמש. 

בהרים צפוי מזג אוויר קריר בהרבה משאר חלקי קפריסין בכל עונות השנה. אם תצאו פנימה כדי לחקור את שני רכסי ההרים או כרמים רבים, תבחינו בירידות הטמפרטורה עם הגובה. באזורים אלה של קפריסין, אתה יכול לצפות שמזג האוויר יהיה קריר יותר ב-4 מעלות צלזיוס בנקודות הגבוהות ביותר.

עבור אלה שאוהבים מזג אוויר חם, הזמן הטוב ביותר לנסוע לקפריסין הוא ביולי ואוגוסט, כאשר אתה יכול לצפות לטמפרטורות מעל 31 מעלות צלזיוס עם עד 13 שעות של שמש וללא גשם. החוף יהיה קריר יותר והים מציע טמפרטורה אידיאלית לשחייה ולספורט ימי. אם אתם מחפשים מפלט מהחום, בהרים יהיה קריר יותר, אבל עדיין שמשי, יבש וחמים. לחלופין, האביב והסתיו יכולים להיות טובים באותה מידה, אבל לא ממש חמים, אם כי היו מוכנים לסיכוי של קצת גשם.

קפריסין מחולקת לצפון, הנשלט על ידי טורקיה, ולדרום שהוא הרפובליקה של קפריסין ויש לו קשרים הדוקים עם יוון. שני חלקי האי מציעים חופים חוליים וטמפרטורות ממוצעות של 30 מעלות צלזיוס או יותר בחודשי השיא של הקיץ.

האי ממוקם בין יוון, טורקיה ולבנון, קפריסין היא האי השלישי בגודלו והשלישי בגודלו בים התיכון.

היא הייתה בשליטת אימפריות רבות, מהפרסים והרומאים ועד העות'מאנים והבריטים. לקפריסין היסטוריה ומסורות רבות של תרבויות רבות, כולל אלו של יוון וטורקיה , שאזרחיהן חיים כיום באי.

קפריסין ידועה באקלים שטוף השמש שלה עם חופים נהדרים והתמקדות בכיף, למרות שבחודשי החורף היא יכולה להיות גשומה עם ממטרים ורוחות קרות מצפון מערב. הים התיכון החם הוא מושלם לספורט ימי, שחייה, כולל צלילה ,למשפחות מוצעים הרבה פארקי מים ואוהבי אדרנלין עשויים לרצות לנסות קפיצת בנג'י .

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!