חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גוזליורט – Guzelyurt (Morphou)

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

גוזליורט – Guzelyurt (Morphou) הינה עיר שוק מרכזית בדרום קפריסין התורכית. העיר אינה מתויירת כמעט, ודווקא לכן כדאי לבקר בה ולראות מראות אותנטיים. היא ממוקמת בלב האזור החקלאי ביותר בקפריסין התורכית, וניזונה ממי הגשמים והמעיינות היורדים אליה מהרי הטרודוס (Troodos) השוכנים לדרומה. האזור ידוע ביותר בפירות ההדר שלו, שרובם מיועדים ליצוא והיתר למיצים. בגוזליורט יש מוזיאון לטבע וארכיאולוגיה, שוק מקורה, כמה כנסיות מעניינות ומסגדים חדשים. בעיר פארק גדול הקרוי על שמו של אתא תורכ, שבו אפשר לשבת לנוח ולאכול.
קצת דרומה מגוזליורט נמצאת העיר הקטנה והציורית לפקה (Lefke), שבקירבתה מכרות נחושת, וכן חורבות סולי (Soli) הרומית. פירוש שם העיר "ארץ יפה", ואכן, כל האזור שבין קירניה לגוזליורט, הוא מערב קפריסין התורכית, הוא אזור חקלאי פורה וירוק, הזרוע כפרים. כדאי בדרך להיכנס לכמה מהם, למשל לאדרמיט (Edermit), קרמן (Karaman, עם חנויות סלים יפות), אלסנג'ק (Alsancak), לפטה (lapta) קרישיקה (Karsiyaka, שבה מנזר נטוש וכנסיה עזובה). על הכביש פזורות חנויות גדולות לממכר קרמיקה ושטיחים.

בעיר תוכלו לראות את:

כנסיית ממס – St. Mamas Church

הכנסיה המעניינת ביותר בגוזליורט היא הכנסיה המוקדשת לממס הקדוש, פטרונם של המשתמטים מתשלום מסים (מומלץ להרבה ישראלים לבוא לבקר שם ולבקש ממנו הגנה). ממס היה מתבודד שחי בתנאי עוני מחפירים. כשבאו שלטונות המס לגבות ממנו מסים, סירב והשתמט מתשלום המסים. שלחו שלטונות המס חיילים לאסור את ממס, ולהביאו העירה בפני בית הדין. בעודם גוררים אותו בדרך, ראו פתאום אריה תוקף טלה. ממס הצדיק התחמק משוביו, רץ אל הטלה, חילץ אותו מלוע הארי, ובעצמו התיישב על גב הארי ורכב עליו (כמו בר-כוכבא שלנו, "מה גיבור ועז"). כך נכנס ממס אל תוך העיר רכוב על גב האריה לקול תשואות התושבים המשתאים. לציון אומץ לבו העניקו לו השלטונות פטור ממסים, והתושבים אימצו אותו בתור הפטרון על המתחמקים מתשלום מסים. לימים הקדישו לו את הכנסיה הזאת בעיר גוזליורט.

מוזיאון לארכיאולוגיה – Museum of Archeology

המוזיאון להיסטוריה, טבע וארכיאולוגיה של גוזליורט מציג ממצאים מהתקופה הפרה-היסטורית ועד לתקופה הביזנטית. כלים מתקופת האבן, כדים מתקופת הברונזה ושאר מוצגים, בעיקר מהתקופה הביזנטית. המוזיאון נראה מוזנח למדי ומצבו מעורר רחמים, אבל הממצאים מעניינים בכל מקרה.

שעות פתיחה
ימים ב' – שבת 09:00 – 13:00, 14:30 – 17:00.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!