חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

אז מה עושים בעיר ניקוסיה (Nicosia)? כל מה שצריך לדעת על ניקוסיה למטייל הישראלי

שגרירות ישראל בניקוסיה

שעות פתיחה
ימים ב' – ו' 09:00 – 12:00.
כתובת
4 Gripari st
טלפון
+(357)-0-369500
פקס
+(357)-22-663486
דוא"ל
info@nicosia.mfa.gov.il

בקצרה – מה יש לעשות בניקוסיה?

בית המרחץ הגדול – Buyuk Hamam

חמאם תורכי (בטורקית: בויוק חמאם) הבנוי בסגנון גותי מהמאה ה-14. זהו בניין מימי הביניים, שהוסב להיות חמאם כשהתורכים השתלטו על האזור במאה ה-16. ארכיאולוגים יוכלו למצוא בבניין זה שכבות על גבי שכבות, שהלכו והגביהו את הבניין. היום זהו החמאם הגדול של לפקושה.

כתובת
הכניסה לחמאם מרחוב M. Irfan

החאן הגדול – Buyuk Khan

החאן הוא אכסניה לאורחים מהמאה ה-16. בנה אותו Muzaffer Pasha, השליט העות'מאני הראשון של קפריסין. הוא בנוי במתכונת של מצודה. הבריטים השתמשו בחאן הזה בתור בית הסוהר המרכזי של ניקוסיה. החלונות בחאן הם תמיד גבוהים מאד וקטנים מאד, משום שהסוחרים העשירים שהתאכסנו בו היו תמד מושא לסקרנות, והם ביקשו לשמור על פרטיותם מפני הצצות של סקרנים. בחצר הפנימית ניצב מגדל מתומן ומעוטר, שלמרגלותיו מזרקה. החדרים התחתונים מיועדים לאורוות שבהן איכסנו את סוסי הסוחרים. הסוחרים עצמם ישנו בקומות העליונות. החאן יכול היה להכיל 67 מתאכסנים, אבל מים חמים לא היו להם. בשנת 1982 החלו בשיפוצו ובשיחזורו של החאן הגדול.

כתובת
רחוב Asmaalti

חומות העיר ושער גירנה – City Walls and the Girne Gate

חומות העיר העתיקה של לפקושה נבנו על ידי הוונציאנים במאה ה-16, ולמרבה האירוניה שימשו הגנה נגד התורכים התוקפים. החומות נבנו בשימוש משני מאבני הארמונות של ימי הביניים הקדומים. בחומה נותר שער גירנה הוונציאני. במאה ה-19 שיפצו אותו התורכים והוסיפו לו את המבנה המרובע שכיפה מתנוססת על ראשו. במהלך השיפוץ נמצאה כתובת אבן ונציאנית, שאותה קבעו התורכים בראש השער. במאה ה-20 ביקר במקום מלך אנגליה ג'ורג' החמישי, ולכבודו פרצו את השער והרחיבוהו כדי לסלול את הדרך החדשה לעיר, וקבעו גם כתובת נושאת תאריך. גם כתובת תורכית המצטטת פסוקי קוראן קבועה במקום. ליד השער ניצב פסלו של מוסטפא כאמל, הוא אתא תורכ, מייסד תורכיה המודרנית. בינו לבין השער תותחי ברזל, שכמוהם פזורים גם בתוך החומות ובעוד מקומות באזור השער. על כמה מהם ניתן לראות את סמל הכתר הבריטי. התותחים האלה נעשו בימי מלכותו של ג'ורג' השלישי במאה ה-18, והשתמשו בהם נגד נפוליאון.

מסגד סלימיה – Selimiye Mosque

לשעבר כנסיה ביזנטית בשם האגיה סופיה (Hagia Sophia, חוכמה קדושה). על תוואי הכנסיה הביזנטית בנו במהלך המאות 14-13 את הכנסיי הגותית היפה. הכנסיה סבלה נזקים מכמה רעידות אדמה ועברה שיקומים על ידי הגנואזים במאה ה-14, על ידי הממלוכים במאה ה-15, ועל ידי הוונציאנים בסוף אותה מאה. במהלך השיפוצים נתגלה קברו של המלך הוגו השני במצב מצוין, כשכתרו עדיין מתנוסס על ראשו. השיפוץ האחרון נעשה על ידי ארכיטקטים צרפתים, והוא דוגמה מצויינת לארכיטקטורה הצרפתית של ימי הביניים. לכנסיה יש כניסה מפוארת ומרשימה, והחלונות שמעליה מדגימים היטב את האמנות הגותית.
העות'מאנים לא נגעו בכנסיה עצמה, אלא רק בנו מגדלי תפילה (מינרט) חיצוניים, בדיוק כפי שעשו בכנסיית האגיה סופיה שבאיסטנבול. המבנה הפנימי משמר את הקאפלות של הכנסיה. אולם התפילה לנשים במסגד היה חדר האוצר בכנסיה. הרבה מלכים ונסיכים נקברו בכנסיה בימי הביניים, וקבריהם נשתמרו בתוך אולמותיה.

בית דרוויש פשה – Dervish Pasha Mansion

הבית, שנבנה בראשית המאה ה-19, נמצא בתוך חומות העיר העתיקה. זה היה ביתו של דרוויש פשה. דרוויש פשה היה עורכו של העיתון התורכי הראשון בקפריסין, "Zaman", שיצא לראשונה בשנת 1891 והיה פופולרי מאד גם בתורכיה. הבית בנוי משתי קומות, הראשונה מאבן והשניה מלבני בוץ. הוא בנוי בצורת האות L, ומקיף חצר פנימית יפה. מבנהו הפנימי אופייני לבתים של המאה ה-19 בתורכיה. הבית הוזנח במשך שנים רבות. בין השנים 1978 – 1988 שיחזרו ושיפצו אותו במימון ממשלת תורכיה. הכוונה היתה להפוך אותו למוזיאון שיציג באופן מובהק את חיי היומיום של האריסטוקרטיה בתורכיה של המאה ה-19. אפשר לראות את המטבח, את חדרי השינה ואת חדרי האורחים וההסבה. הבית כולל גם אוסף מרהיב של רהיטים, כלי בית, בגדים, וכל הנחוץ כדי להציג את החיים. כיום הוא מהווה מוזיאון אתנוגרפי פתוח למבקרים.

שעות פתיחה
ימים ב' – ו' 09:00 – 13:00, 14:30 – 17:00, שבת 09:00 – 13:00.
כתובת
Belig Pasha Street
Arab Ahmet quarter

המוזיאון האתנוגרפי התורכי – Turkish Ethnographical Museum

בעבר נקרא המקום בית הדרווישים המרקדים של מוולוויה (Mevlevi Dervishes). המרכז הזה נבנה במאה ה-17 בתמיכתה של גברת עשירה בשם אמין הטון (Emine Hatun) מלפקושה. הוא נועד להיות מקום כינוסם של כת המוולוויה. הכת נוסדה במאה ה-13 על ידי הפילוסוף התורכי מוולנה, ג'לאל אלדין אלרומי (Mevlana Djalal alddin alRoumi), פילוסוף מרכזי באיסלם הצופי, הקבור בקוניה, תורכיה. מקום קברו בתורכיה הוא המרכז העולמי של הדרווישים המרקדים. זה היה מרכז יחיד במינו בקפריסין. בשנת 1925, כשמוסטפא כמאל אתא תורכ ביטל את כל המסדרים הדתיים, הצליח המסדר להתקיים תחת חסות השלטון הקולוניאלי הבריטי. במשך הזמן דעך המקום וחרב. נשארו רק המסגד הראשי (Semahane) והמאוזוליאום (Turbe) הצמוד אליו.
אחרי שנולדה קפריסין התורכית, נשלח למקום האחראי על המוזיאון בקוניה כדי לייסד במקום את המוזיאון של הדרוושים המרקדים. המוזיאון הנוכחי נפתח למבקרים בשנת 1963. האולם הראשי המרוצף בעץ שימש בתור מקום הפולחן והריקוד האכסטטי של הדרווישים. בחדרי התצוגה של המוזיאון מוצגי פולקלור רבים המעידים על מנהגיהם ובגדיהם של הדרווישים, כלי הנגינה שלהם, כלי שתיה והאוכל שלהם. כמו כן כתבי יד מאויירים, מצבות וכתובות מן התקופה העות'מאנית (1878-1570). במאוזוליאום מוצגות 16 מצבות של נכבדי הכת, מעוצבות וחרוטות. בראש כל מצבה חרוטה המצנפת הדרווישית הידועה. על יד השער נמצאים מזרקה וסביל (מעין ברז המספק מים, מתקן המצוי בכל ארצות המזרח, כולל בארץ ישראל) המספקים מי שתייה לעוברים ושבים כנהוג בכל ארצות המזרח.

כתובת
על יד שער גירנה (Girne Gate).

השוק המקורה (בדסטן) – The Bedesten

המבנה היה כנסיה גותית מהמאה ה-14. תחת שלטון ונציה היה המקום למרכזו של הפטריארך האורתודוכסי. הכנסיה נודעה בשם "ניקולא הקדוש". תחת שלטון העות'מאנים הוסב המקום להיות שוק מקורה לממכר טקסטיל. בדסטן פירושו בתורכית שוק מקורה. נשתמרו בו מהמבנה המקורי דלת הכניסה הצפונית, המדגים אמנות גותית, ומבני קבר אחדים. נוסף לשוק המקורה נמצא בלפקושה גם שוק פתוח, מעין מדרחוב שבו אפשר ליהנות מכל מנעמי הארץ כגון הסוז'וק, מאכל תורכי עממי העשוי ממיץ ענבים שטובלים בו אגוזים ומקשים אותו, ומצוי גם בארצות כמו גרוזיה וארמניה.

כתובת
מצדו הדרומי של מסגד סלימיה.

ניקוסיה העיר העתיקה
ניקוסיה העיר העתיקה

ניקוסיה - מדריך היכרות עם העיר

בירת קפריסין ניקוסיה מחולקת לשניים. החצי הדרומי של ניקוסיה (המכונה גם לפקוסיה) שייך לרפובליקה של קפריסין, בעוד שצפון ניקוסיה (הידועה גם בשם Lefkoşa) היא בירת הרפובליקה הטורקית הצפונית של צפון קפריסין (TRNC) שאינה מוכרת על ידי האו"ם.

מאז 2003 הלוגיסטיקה של ביקור בשני צדי העיר  יותר קלה, תוכלו ולקפוץ לצפון קפריסין ולחזור , לטייל במעבר הקו הירוק של רחוב לדרה המחלק את רובע העיר העתיקה לשתיים.

בשנת 2008 נהרסה החומה המפצלת את שני צידי האי ורחוב לדרה, אותה החומה נפתחה מחדש. אך עדיין במעבר מצד אחד לצד השני, תהיו כפופים לבדיקות דרכון.

כיום נמשך המחלוקת הפוליטית ארוכת השנים בין צפון ודרום קפריסין. עם זאת, המתח ירד משמעותית ומעברי הגבול חלקים למדי.

 תוכלו לבקר באתרים ההיסטוריים והאטרקציות התיירותיות בצפון העיר, כולל טירת האגדות של סנט הילריון וההריסות הנרחבות של סלמיס העתיקה.

ניקוסיה היא הבירה האחרונה בעולם שהיתה מחולקת מבחינה צבאית, והקו הירוק ברחוב לדרה מושך מבקרים רבים אל  המחסום העירוני , כשאתם מגיעים אל העיר, כדאי לבקר משני צדי המחיצה ,  תוכלו להתפעל ממסגד סלמייה, במבנה אדריכלי המשלב נצרות ואיסלאם,תבקרו  במוזיאון קפריסין, המכיל את האוסף המוביל של חפצי אמנות עתיקים באי ועוד.

איזורים בעיר - ערים, כפרים ועיירות

העיר העתיקה

הרחוב הידוע ביותר בניקוסיה הוא מדרחוב לדרה, המלא בחנויות, ברים, בתי קפה ומסעדות, ומסתיים באחד מהמחסומים הפופולריים ביותר על הקו הירוק. במקביל ללדרה נמצא Onasagorou, רחוב עמוס שגם בו תמצאו עשרות ברים ומסעדות, העיר העתיקה רצופה ברחובות שוקקי חיים. קצת יותר למטה אחרי ה-NiMac נמצא רחוב Ermou, שהוא ביתם של בעלי מלאכה קפריסאים ותיקים רבים.

רחוב לדרה הוא הכביש הראשי דרך העיר העתיקה והוא רצוף בחנויות, אפשרויות לסעודה, תוכלו להירגע באחד מבתי הקפה, ולשוטט ברחובות המובילים ממש עד לקו הירוק של רחוב לדרה החוצה אל עמדת צפון ניקוסיה. כדי לחקור את החלק הצפוני של העיר העתיקה, תצטרכו לעבור ביקורת דרכונים כדי לחצות לצד השני.

עורק הקניות הראשי של ניקוסיה, רחוב לדרה נסגר על ידי הגבול הצבאי בין צפון לדרום ניקוסיה לאחר חג המולד הדמים ב-1963.הרחוב נפתח מחדש רק ב-2008,ומאז שימש  שוב כמרכז מסחר. הפתיחה המחודשת הייתה צעד גדול לשיפור היחסים בין הצדדים שהסכסוך בינהם היה בעבר עקוב דם.

למגדל שאקולס ברחוב לדרה יש מגדל תצפית ציבורי בקומה ה-11 שלו, תוכלו לטפס ולראות נוף רחב טווח של העיר ואזור החיץ של האו"ם מצפון לדרום .

יציאה מרחוב לדרה אל הסמטאות ייקח אתכם ל ארכיטקטורת האחוזה העות'מאנית של בית האציגורגאקיס קורנסיוס (רחוב Patriachou Grigoriou 20), מסוף המאה ה-18 , שם גם ניצב מסגד אומריה (רחוב טריקופי ), מהמאה ה-14.

מומלץ להיכנס אל שפע הכנסיות הקטנות של העיר העתיקה, להם יש חללי פנים מפוארים , שניים מהטובים ביותר הם Panagia Chrysaliniotissa (רחוב Archiepiskopou Filotheou), הנחשבת לכנסייה העתיקה ביותר בניקוסיה ומאמינים כי נבנתה בשנת 1450, וה- Agios Ionnis Plateia Archiepiskopou Kyprianou, שמחזיקה בציורי קיר צבעוניים מהמאה ה-18.

בין המוזיאונים הרבים של העיר העתיקה אל תפספסו את אוסף הצילום והמסמכים ב- CVAR (רחוב ארמו), המתמקד בתקופת האי תחת השלטון הקולוניאלי הבריטי.

לאחר מכן חצו לצפון ניקוסיה כדי להמשיך את הסיור בעיר העתיקה , תראו את שתי האטרקציות העיקריות של מסגד Selimiye ו-Büyük Han, דאגו לבקר ב- BedestenArasta Sokak, ששימשה תחילה ככנסיית סנט ניקולס של האנגלים ולאחר מכן הפכה לשוק בתקופה העות'מאנית; מוזיאון MevleviCaddesi Girne, מציע סדרה של תערוכות  סביב הריקוד המסורתי  דרוויש  ומומלץ לבקר גם בשכונת Arabahmet ,תוך כדי שיטוט בסמטאות עראבהמט, המוקפות באחוזות מהתקופה העות'מאנית, פנו זמן לבקר בכנסייה הארמנית המשוחזרת היטב Sourp Asdvadzadzinare ,Şehit Mehmet Huseyin Sokak, שראשיתה במאה ה-13.

אזור מסאוריה

אם אתם מעוניינים להרחיק מעט מהעיר, מעט מערבית לניקוסיה נמצא אזור מסאוריה, איזור המפוזר בכפרים זעירים ומנזרים עתיקים. 

מבין הכפרים , מומלץ לבקר בפריסטרונה (30 קילומטרים מערבה מניקוסיה) הוא ראוי לביקור בגלל כנסיית חמש הכיפות הקדושה ברנבאס והילריון מהמאה ה-10 , המתנשאת מעל בתי האבן המסורתיים שמסביב. גם הפנים ראוי לביקור, הכנסייה מכילה ציורים אייקונים חשובים ושמורים היטב מהמאה ה-16 המתארים סצנות מחייו של ישו.

צא מכאן דרומה כדי לבקר במנזר Maheras ,המבודד על גבעה סלעית. לאחר מכן צאו לכיוון צפון מזרח לטיול במנזר אגיוס אירקלידיוס ובאתר הארכיאולוגי של טמאסוס העתיקה , עיירה עתיקה לעיבוד נחושת שראשיתה במאה ה-6 לפני הספירה, שניהם ליד הכפר פרה.

בלפאיס Bellapais

אחת האטרקציות התיירותיות המפורסמות ביותר של האי Bellapais הוא כפר מיושן עם קוטג'ים צנועים מסוידים בלבן המשתרעים במורד צלע הגבעה ומסתיימים בהריסות המעוררות של מנזר בלפאיס למטה.

הסופר הבריטי לורנס דורל כתב את הספר Bitter Lemons of Cyprus בזמן שחי כאן, והנציח את חיי הכפר הקפריסאי בסוף התקופה הקולוניאלית הבריטית.

הכפר ציורי וגולת הכותרת שלו הוא מנזר בלפאיס, מנזר אוגוסטיני ישן מלא בקשתות מגולפות ועצי ברוש ​​מקיפים את המנזר, יש נוף פנורמי על קו החוף של צפון קפריסין מהגג שלו.

על מנת להגיע אל הכפר, רצוי לשכור רכב, אך תוכלו לקחת את אחד המיניבוסים התכופים מצפון ניקוסיה לכיוון קירניה ואז לנסוע במונית לכפר.

קירניה

עיירת הנמל ה קירניה (הידועה גם בשם ג'ירנה), ממוקמת 30 קילומטרים צפונית לניקוסיה, היא מרכז החוף התוסס של צפון קפריסין. זהו אחד המקומות הפופולריים  ביותר לטיול יום מניקוסיה.

על הנמל הקטן משקיפה טירה מפוארת מהתקופה הביזנטית , תוכלו לטייל ברובע עיר עתיק , בסמטאות, לראות בתים מהתקופה העות'מאנית ,בקרו תחילה בטירה בה שוכן מוזיאון עם ספינה טרופה , ולאחר מכן טיילו לצד הנמל כדי לראות את המוזיאון לאמנות עממית במחסן משוחזר.

מאוחר יותר, פנו דרך הנתיבים הצרים אל כנסיית המלאך מיכאל (Cambulat Caddesi), עם אוסף האייקונים הדתיים שלה שמגיעים מכנסיות ברחבי צפון קפריסין.

קירניה היא עיירת נמל קטנה ומרהיבה המוקפת בפסגות אימתניות של הרי הפנטדאקטילוס. הנמל בוצר על ידי הוונציאנים שחיזקו את המבצר ששרד עד היום.תוכלו לסייר בסמטאות הצרות של העיר העתיקה ולסעוד במסעדה על שפת המים .אם תבקרו בקירניה ביוני תוכלו להכיר את התרבות הטורקית של העיירה כאשר מגוון להקות טורקיות ובינלאומיות מציגות קונצרטים והופעות חיות.

מיניבוסים תכופים נוסעים מצפון ניקוסיה לקירניה.

טירת סנט הילריון

הכפר הילריון הקדוש התחיל את דרכו ככפר נזירי ,אבל הביזנטים ולאחר מכן הלוסיניאנים ביצרו את המתחם כדי להתגונן מפני פשיטות ערביות.

טירת סנט הילריון נראית כמו טירה מהאגדות. היא ממוקמת מעל הכביש המתפתל אל קירניה,על גבעה משוננת ,הטירה נבנתה במאה ה-10 על ידי הביזנטים, וחומותיה נבנו במיקום גבוה שהיווה נכס אסטרטגי הגנתי עד לעידן המודרני.

 מתחילים את העלייה לטירה משביל , מה-enceinte התחתון, שבו שוכנו החיילים, עלו עד ל-enceinte האמצעי, ותראו את חדרי הכנסייה והצריפים, ולאחר מכן תוכלו לטפס גבוה יותר אל ה-enceinte העליון, ולראות  מגדל  וחדרים מלכותיים מכאן, סדרה של גרמי מדרגות מובילה אתכם אל מגדל הנסיך ג'ון, שם מחכים לכם  נופים מדהימים על פני האזור הכפרי כולו הנפרש תחתיכם.

טירת סנט הילריון (St. Hilarion Castle) כ-  36 קילומטרים צפונית-מערבית מניקוסיה, ניתן להגיע אליה ברכב בלבד.

מומלץ להקדיש לטירהכשעתיים מזמנכם.  הטירה שמרה על מעבר ההרים ההיסטורי בין ניקוסיה לקירניה, ומוקמה גבוה כדי למנוע פלישות.

אם אתם מגיעים אל ניקוסיה, כדאי לחקור את חומות הטירה, לעלות במדרגות המקוטעות, להיכנס אל החומות והמגדלים, ולראות את הנוף המרהיב של החוף הצפוני.

פמגוסטה

פמגוסטה (שנקראת גם Gazimaǧusa), רצופה בניינים גותיים מתפוררים, היא העיר היפה ביותר באי,  היא מוקפת בגבול אדיר של ביצורים ונציאניים, העיר העתיקה מלאה בהריסות אבן מוזהבות של בזיליקות ושאריות של ארמונות בין שורות של בתים רעועים.

ממש במרכז נמצא מסגד לאלה מוסטפא פאשה המפואר (הכיכר המרכזית), שהיה פעם הקתדרלה של אגיוס ניקולאוס ומהווה דוגמה שהשתמרה להפליא של אדריכלות גותית.

בקרבת מקום נמצאות ההריסות חסרות הגג של סנט ג'ורג' של הכנסייה היוונית (Istiklal Caddesi), שבה נותרו עקבות ציורי קיר על האפסיס.

בתוך חומות העיר תמצאו גם את השרידים הנשכחים של מריה סנט וכנסיית הכרמליתים , מכאן, טפסו אל מבצר החומות Pulacazara  ותגיעו לתצפיות מדהימות על פני העיר.

בשנים שקדמו לפלישה העות'מאנית לקפריסין הוונציאנים חיזקו את ההגנות של ניקוסיה ועדיין ניתן לראות את החומות והשערים שהם בנו. שער פמגוסטה הוא השריד המרשים ביותר של ההגנות הישנות הללו והוא העתק מדויק של שער לזרטו שנבנה על ידי הוונציאנים .לאחר ששימש לאחסון על ידי הבריטים הוא שוחזר בשנות ה-80,  והפך למבנה החשוב ביותר בשכונת תהל-אל-קייל . השער הוא מרכז תרבות בו מתקיימות תערוכות לאורך כל השנה.

יש מיניבוסים קבועים מצפון ניקוסיה לפמגוסטה.

סלמיס עתיק

יחד עם קוריון העתיקה, סלמיס העתיקה הוא האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר של הממלכה העתיקה בקפריסין, הוא ממוקם כ-73 קילומטרים מזרחית לניקוסיה, עם שפע של חורבות, מזירות היאבקות ואמבטיות, תוכלו לראות שרידים של מבנים עתיקים.

כמעט כל השרידים הם מהתקופה היוונית-רומית והביזנטית של העיר, אבל ההיסטוריה של סלמיס משתרעת הרבה יותר אחורה. אומרים שהוא נוסד מיד לאחר מלחמת טרויה והיה תחת פיקוד אשור, פרסי, יווני-תלמי, רומי, ביזנטי וערבי, מה שמשקף את ההיסטוריה הקלאסית של האי עצמו.

אין תחבורה ציבורית לאתר רצוי להגיע עם רכב או  תוכלו  לעלות על מיניבוס מצפון ניקוסיה לפמגוסטה ולשכור מונית לנסיעה הקצרה אל האתר. 

טירת בופאונטו

טירת בופאונטו, פחות מתויירת מטירת סנט הילריון ויותר עתיקה ופחות שמורה ממנה, המבנה הרעוע, הוא חורבה על פסגת הר סלעית ממזרח לקירניה הממוקמת 52 קילומטרים צפונית-מזרחית לניקוסיה.

ההריסות כאן אינן נרחבות אך הן שוכנות במיקום ציורי, מתנשא מעל המדרונות המיוערים. טיילו מה-enceinte התחתון ל-enceinte העליון עבור התצפיות הטובות ביותר על פני החוף.

החורבות  הן של טירה שנבנתה מהתקופה הביזנטית,הצלבן ריצ'רד לב הארי לקח עליו פעם בעלות. מבחינה אסטרטגית, המבנה מילא תפקיד חשוב בשמירה על קו החוף יחד עם סנט הילריון ממערב.

רצוי לבקר בטירה זאת  כחלק מטיול יום המשלב גם את טירת  סנט הילריון המרשימה.

Machairas Monastery

המנזר ממוקם 40 קילומטרים דרומית לניקוסיה והוא מהמאה ה-12 ונבנה בסגנון הביזנטי .

המנזרלקח את שמו מציור איקוני של מרים הבתולה מאת לוק השליח, שהאגדה מספרת שהוא הוברח לכאן מאסיה הקטנה לקפריסין על ידי נזיר.

המנזר הוא כנסייה מרכזית המוקפת בחצר ,הבניינים המדהימים האלה מול נוף של גבעות אורן כהות עם אחד הנופים היפים ביותר בקפריסין.פנים הכנסייהמרשים עם ציורי קיר מפוארים, סמלים ונברשות מוזהבות.

המנזר ממוקם מחוץ לעיר ניקוסיה, מנזר Machairas הנודע נחשב לאחד האתרים הדתיים החשובים ביותר של קפריסין. המנזר, הממוקם גבוה בגבעות הקפריסאיות ומוקף בעצים ירוקים שופעים, הוא ביתו של ציור האייקונים של פנגיה ממאצ'יראס,  הבניין, עם קירות הלבנים הכפריים, רעפי הגג האדומים והפריסה הפתוחה המלבנית שלו, מדהים מבחינה ויזואלית. תוכלו להציץ לחיי הנזירים המתגוררים כאן, שכולם חיים מפעילויות החקלאות שלהם. זה מקום מרהיב ביופיו עם משמעות היסטורית והביקור במנזר מרתק.

מוזיאון קפריסין

כתובת: 1 Leoforos Mouseiou

על מנת להכיר לעומק את ההיסטוריה העתיקה של ניקוסיה ושל קפריסין, מומלץ לבקר במוזיאון 

המכיל אוסף פריטים עתיקים מהתקופה הניאוליתית ועד לתקופה הביזנטית.

כמעט לכל עיר בקפריסין יש אתר חפירות בקרבת מקום. היצירות הטובות ביותר שהתגלו בחפירות אלו מוצגות במוזיאון קפריסין, התערוכה הארכיאולוגית הגדולה והטובה ביותר של האי.

התערוכות מתחילות בתקופת האבן ומסתיימות בתקופה הרומית, הכוללות מטבעות, פסלים, תכשיטים וכלי בית יומיומיים, כמו גם אוצרות יקרי ערך מהקברים היווניים העתיקים של סלמיס.

חדר ראשון מכיל ממצאים שנחפרו מהתקופה הניאוליתית, חדר שני מכסה את תקופת הברונזה, עם אגרטלים וכדים רבים המעוטרים בציורים. חפצים מקוריון העתיקה מוצגים בחדר השלישי .

גולת הכותרת של המוזיאון, הם פריטים המצויים בחדר הרביעי במוזיאון, אוסף דמויות אמן של לוחמים ומרכבות משנת 7-6 לפני הספירה, שנמצאו באיה איריני, ליד מורפו.

בנוסף, במוזיאון יש גלריות פיסול עם חפצים מתוך מגוון רחב של תקופות,המכילים בין היתר פסל נשי ופסל ברונזה ענק של סוורוס ספטימוס הקיסר.

המשיכו לחדר שמיני לתערוכות של כלי ברונזה וכלי נשק שונים, כמו גם פסלים של אלים. תוכלו להתפעל מהקמעות המצריים ופסל האל ירוק-הקרניים מאנגומי.

תמצאו ממצאים של קברים חצובים בסלע (2500 לפנה"ס – 400 לפנה"ס) יחד עם החפצים שנמצאו בהם, כתובות קודש וחפצים נוספים .

כמו כן מומלץ לבקר בחדר של פסלי השיש מסלמיס בחדר 13 ופסלוני הטרה-קוטה בחדר 14 , ממש לפני היציאה מהמוזיאון.

החומות הונציאניות

העיר העתיקה של ניקוסיה מוקפת בחומות הוונציאניות המרשימות שלה. למרות שהחומות כבר מתפוררות ,חלק גדול מהחומות המקוריות לאורך שלושת הקילומטרים עדיין ניצבות במקומן.

שער פמגוסטה הוא השמור ביותר ומעוטר במספר רב של סמלים, כמו גם, שער פאפוס ו- Roccas Bastion  .אזור החיץ של האו"ם בין הרפובליקה של קפריסין לצפון קפריסין הולך ומצטמצם לפחות מ-200 מטר, אך עד שנת 2003, זה היה המקום היחיד באי שבו קפריסאים יוונים וקפריסאים טורקים יכלו להיפגש.

כיום, דגלים של כל ארבע המדינות במחלוקת הבלתי פתורה (יוון, הרפובליקה של קפריסין, טורקיה וצפון קפריסין) מתנופפים במקום, על מנת להימנע ממחלוקות.

Büyük Han

 האתר נבנה בשנת 1572 ומהווה דוגמה שהשתמרה מצוין לארכיטקטורה של אותה תקופה.האתר נמצא בצפון ניקוסיה, במרחק הליכה קצר ממעבר הקו הירוק להולכי הרגל של רחוב לדרה.

לאחר השתלטות העות'מאנים על קפריסין במאה ה-16 הקרוואנסריי המופלא הזה היה אחד הדברים הראשונים שהם בנו.

הוא היווה  מעין פונדק לסוחרים ומטיילים אחרים, מוקם סביב חצר מרכזית שבאמצעה מסגד קטן.

הוא שימש כמקום לינה ואחסון לסוחרים בעת שעברו בעיר, לסוסים שלהם (או גמלים) ולאחר מכן גם שימש  כמסעדות וחמאמים (חמאם טורקי).

Büyük Han הוא בגובה שתי קומות ושוחזר להפליא במהלך 20 השנים האחרונות, לאחר כמה עשורים שבהם שימש כבית סוהר על ידי הבריטים. כעת זהו מרכז לאמנויות, עם גלריות, אולפנים וסדנאות.

ה-Büyük Han שוחזר בקפידה לתפארתו הקודמת, כאשר חדרי השינה שלו משמשים כיום כמגוון של חנויות, בתי קפה ובית לאמנים מקומיים, מטיילים הנים לטייל בסמטאות העיר העתיקה ולפקוד את החנויות.

קרן התרבות מקריוס: המוזיאון הביזנטי Byzantine Museum

כתובת: Plateia Archiepiskopou Kyprianou

המוזיאון הביזנטי הכלול בקרן התרבות מקריוס הוא תחנה חשובה בעיר לכל מי שמתעניין ביצירות אמנות דתיות קפריסאיות, כאן תמצאו אוסף מדהים (220 חלקים) של אייקונים נוצריים מתחילת התקופה הביזנטית ועד המאה ה-19.

גולת הכותרת של המוזיאון הם פסיפסי קנקריה המוצגים.יצירות אמנות חשובות אלו נגנבו מכנסייה בחצי האי קרפס לאחר הפלישה הטורקית ב-1974. סוחרי אמנות מפוקפקים וביצעו עוקץ  וגנבו את היצירות, הם הוחזרו לרפובליקה של קפריסין ב-1991.

המוזיאון הביזנטי של לפקוסיה, בשטח קתדרלת סנט ג'ון, היא תערוכה מקיפה של אמנות ביזנטית המשתרעת על פני כמעט 1,500 שנים.החלקים המוקדמים ביותר הם  כאמור אותם שבעה שברי פסיפס שנבזזו מכנסיית קנקריה הצפונית ונמכרו בחו"ל, ומאז הוחזרו לדרום.

גם הם 36 שברים של ציור קיר מהמאה ה-15 נגנבו מכנסייה בקלוגריאה והוחזרו אליה כעבור שנים.

יש גם 230 אייקונים, רבים מעוטרים בשפע בין השנים 800 ו-1900. ציורים מפוארים אלה משלימים אוסף של בגדי לבוש, ספרים וכלי קודש.

קתדרלת סנט סופיה - מסגד סלימייה

כתובת: Selimiye Meydani, צפון ניקוסיה

האתר המפורסם ביותר בצפון ניקוסיה, מסגד סלימייה החל את חייו ככנסיית אגיה סופיה והסתיים לאחר תהליך בנייה של 78 שנים בשנת 1326.

המסגד  שוכן בכנסייה גותית לשעבר. קתדרלת סנט סופיה, הבניין הנוצרי המקורי, הוקם במהלך מסעי הצלב על ידי הלוסינינים, אך הכנסיה מעולם לא הושלמה בפועל, למרות שזו הייתה הכנסייה המובילה באי.

ניתן לזהות את כל המאפיינים של כנסייה גותית, לרבות החלונות המצוירים ,על חזית הבניין יש שני צריחים גבוהים. לאחר הכיבוש העות'מאני במאה ה-15, הכנסיה הומרה  למסגד כאשר רוב הסממנים הנוצרים הוסרו.

המבנה שמש כמסגד מאז המאה ה-16, מאז שהעות'מאנים השתלטו  על האי. המיזוג הזה של  מסגד פשוט בתוך מבנה ארכיטקטורת כנסיות מימי הביניים יצרו מבנה מרתק המושך אליו מבקרים רבים  אל המבנה הגותי .

על מנת  להיכנס,יש צורך להתעטף במטפחת ראש (לנשים) ולהתלבש בצניעות ( מכנסיים ארוכים וחולצות המכסות את  הכתפיים). המסגד נמצא במרחק של חמש דקות הליכה ממעבר הקו הירוק של רחוב לדרה.

מוזיאון לוונטיס

כתובת: 17 Ippokratous Street, Nicosia

מוזיאון לבנטיס של ניקוסיה, שוכן באחוזה יפהפייה בעיר העתיקה ומציג את ההיסטוריה של ניקוסיה באמצעות אוסף שנבחר בקפידה של תצוגות אתנוגרפיות וחפצים.

המוזיאון זכה במוזיאון השנה האירופי על תערוכותיו והתחקות אחר עברה הארוך ועתיר האירועים של העיר.בין התצוגות, תמצאו פריטים משנת 2300 לפני הספירה ועד התקופה העות'מאנית והקולוניאלית, כאשר כמה מהמוצגים המרתקים ביותר הם התלבושות המסורתיות המוצגות.

יש גם פריטים  המוכיחים את השפעת השלטון הבריטי על קפריסין וההיסטוריה המודרנית של העיר עם חלוקת האי ב-1974.

שאלות נפוצות על ניקוסיה

Fikardou

כ-45 דקות דרומית-מערבית לניקוסיה נמצא הכפר הקטן הזה, פיקרדו נותר אותנטי וזכה למעמד של אונסק"ו שכן היישוב הוא דוגמה מושלמת לארכיטקטורה כפרית קפריסאית מסורתית.

הכפר היה מיושב משנות ה-400, אך במאה ה-18 אוכלוסייתו של פיקרדו הצטמצמה.מה שנותר הוא קהילה קפריסאית לפני שהחשמל והמכוניות הגיעו לאי.

בביקור תוכלו לבלות את זמנכם בהליכה לאורך השבילים התלולים של הכפר מוקפים בתי אבן .

Panagia Asinou כנסיית פאנאגיה אסינו

הרי הטרודוס נמצאים מדרום-מערב לניקוסיה, המדרונות המכוסים באורנים של הרכס מכילים אתרים  מהתקופה הביזנטית.

אתר החובה הוא מכלול של עשר כנסיות מימי הביניים עם ציורי קיר שזכו למעמד של מורשת עולמית של אונסק"ו.

הנגישה ביותר מהבירה היא Panagia Asinou מחוץ לניקיטארי, 50 קילומטרים מערבית לניקוסיה.כל הקירות הפנימיים מכוסים בציורי קיר  צבעוניים מהמאה ה-12.

המוזיאון לאמנות עממית של ניקוסיה

התערוכה של אמנות קפריסאית ממוקמת בתוך הארמון האפיסקופלי הישן של העיר, שנבנה במאה ה-14, המוזיאון נוסד בשנות ה-30 , הוא מכיל עבודת יד, עבודות מתכת, תחרה, כלי חרס, טקסטיל ועוד.ישנם 5,000 פריטים באוסף המוזיאון, כמו גם יצירות דקורטיביות מורכבות, תוכלו לראות כלים חקלאיים היסטוריים , בתי בד, טחנות מים ועוד.

 

the grand Phaneromeni Church

המקדש הקדוש של מרי הבתולה   Phaneromenis משמש עדיין בית תפילה מתפקד, תוכלו להתפעל מהעתיקות וציורי הקיר המורכבים. הכנסייה היא הגדולה ביותר בחלק הישן של ניקוסיה – הארכיטקטורה הוונציאנית שלה  והמבנה האלגנטי שלה הוביל לכינויה הגברת של ניקוסיה. הכנסיה ממוקמת בלב העיר העתיקה ומוקפת בבתי קפה רבים.

פארק היער הלאומי אתאלסה

רצועת הצמחייה הגדולה הזו היא הדבר הקרוב ביותר ליער שתמצאו בניקוסיה. ממוקמת בפרברי העיר, היער משתרע על פני 840 הקטרים ​​(3 מ"ר) , תוכלו לראות גם אגם יפהפה, יש בית קפה בפארק, הוא מיועד למשפחות עם ילדים, לאוהבי בעלי חיים, יש שביל ייעודי לכלבים המקיף את הפארק ומציע נופים נהדרים של העיר.  תוכלו לעשות באתאלסה פיקניק ולצאת לטיול קצר מחוץ לעיר.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!