צלילה בקפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

מהם אתרי הצלילה המומלצים ביותר על האי קפריסין

האי קפריסין נמצא דרומית לטורקיה וממערב לסוריה, אחד האיים הדרומיים ביותר במדי. טמפרטורות הים נע בין 17 o C בפברואר ל 28 o C באוגוסט. טמפרטורות המים החמות ביותר הן מיונים (24 o C) עד נובמבר (22 o C). עונת הצלילה נמשכת ממרץ (אם כי אז קר) ועד נובמבר. אחת מעונות הצלילה הארוכות בים התיכון. מזג האוויר שטוף שמש רוב ימות השנה.

בקפריסין חופים  בתוליים וים כחול וצלול , למי מכם שחובב את העולם התת ימי ומכור לצלילה,יש מגוון עצום של אתרי צלילה לבחור מהם, בין אם אתם רק בתחילת דרכם  ובין אם אתם צוללנים מקצועיים ומנוסים עם קילומטראז ארוך בצלילה,  בקפריסין תמצאו אתרי צלילה לכל רמה.

אתרי צלילה בקפריסין שאסור לפספס
אתרי צלילה בקפריסין שאסור לפספס

לצלול בזנוביה, לרנקה

לרנקה היא המקום הטוב ביותר לצלילה, בשל הספינה הטרופה זנוביה המפורסמת בעולם.זהו אתר הצלילה הידוע ביותר לא רק בקפריסין עצמה, אלא בין הידועים בכל העולם, קרוי על שמה של הספינה הטרופה המפורסמת ביותר באי, 

הצלילה באתר זה מדורגת כאחת מעשר הצלילות המובילות בעולם. המעבורת השוודית, שטבעה מול חופי לרנקה ב-1980 במסע הבכורה שלה, שוכנת כ- 1.4 ק"מ מחופי לרנקה בצד הנמל שלה על מצע שטוח של חול וסלעים.

גם המעבורת וגם המטען שלה שרדו ונותרו בשלמותם, המעבורת הטרופה הפכה לאתר צלילה מרתק שצוללנים נהנים לחקור, אתם צוללים ממש לתוך הריסות הספינה במעמקי המים, תוך התרשמות מהמדחפים הגדולים ועד לקפיטריה של הספינה. 

דגים הפכו את ההריסה לביתם, תוכלו לצלול לצד להקות דגים כמו ברקודה וטונה. הצלילה מתחילה בעומק של 17 מטר ומגיעה לעומק של -43 מטר.

אחת מצלילות הטרופות המובילות בים התיכון היא ה-Zenobia, ה- Zenobia Wreck באורך 172 מטר  היא צלילת הטרופות הטובה ביותר בים התיכון ואחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם. 

הזנוביה נבחרה באופן קבוע לאחת מ-5 או 10 צלילות הטרופות המובילות בעולם, הזנוביה היתה האוניה שנוסדה בנמל לרנקה שקעה לקרקעית הים  במסע הבכורה שלה בשעות המוקדמות של ה-7 ביוני 1980. היא נחה על הצד האחורי שלה בעומק מרבי של 42 מ' (45 מ' בפנים) והצד הימני שלה יושב על 16 מ' ברדוד הרדוד ביותר.

ה-Zenobia הייתה מעבורת רו-רו בהפלגת הבכורה שלה ממאלמה, שבדיה לטרטוס, סוריה והייתה עמוסה במלואה בלמעלה מ-100 משאיות ונגררים. 

על הסיפון היו גם מלגזות, טרקטורים, מכונית , הכל התנהל כשורה במסע והיא עברה במיצרי גיברלטר לכיוון כרתים ולאחר מכן אתונה. עם זאת בדרך נמצאה בעייה בהזרמת עודפי מים ,חשבו שזה נפתר באתונה, אבל אז הבעיה חזרה והחמירה, היה צריך לקחת את הזנוביה לנמל לרנקה. 

לאחר מכן נאלץ נמל לרנקה לגרור אותה החוצה מנתיבי שילוח מכיוון שלא ניתן היה לפתור את הבעיה. מאז הופיעו תיאוריות קונספירציה שונות, הקפטן התאבד והוסיף למסתורין.

ב- Cyprus Diving Adventures צוללים את ה-Zenobia כבר למעלה מ-14 שנים אל ההריסה, אל שברי זנוביה ואזור המקיף אותה המהווים כעת שמורה ימית רשמית ולכן מוגנים לחלוטין. 

זה הפך לגן עדן למגוון של חיים ימיים פנטסטיים, כולל צבים, ברקודה, דג גדול, טונה, ג'קונים, צלופחים, להקות גדולות של דניס, דגי חצוצרה, דגי חצוצרה, ענפי עירום, דגי אריה, מגוון רחב של זבל ועוד הרבה יותר.

קנה המידה העצום של ההריסה פירושו שיש כל כך הרבה צלילות שונות ליהנות ותוכלו לחקור את כל האזורים של אתר הצלילה המדהים הזה. בחלק החיצוני של ההריסה יש כל כך הרבה מה לראות תוכלו לראות במעמקים את המשאיות המשפכים, הגשר, הקפיטריה, אזור החרטום ומקומות הלינה. 

עבור צוללנים מנוסים הצוללים עמוק יש מגוון צלילות כדי להמשיך ולחקור את מה שיש לזנוביה להציע לכיוון קרקעית הים, וצלילות רבות יותר לעומק הסיפונים והקרביים של ההריסה. צלילות נעשות גם למגורי הקפטן, מכבסה, 

עמוק יותר לתוך הלינה וחדר המכונות.אנו ממליצים על לפחות יומיים, 4 צלילות על ה-Zenobia כדי להפיק את המרב מצלילה שלה. 

עם עומק ההריסה ב-42 מטרים של מים ועד 16 מטרים ברדוד המוחלט שלה, היא נמצאת בעומק המושלם עבור מגוון שלם של רמות צלילה וחוויה. 

האזורים הרדודים העיקריים הם קצת יותר מ-18 מטרים ולכן העומקים שלו הם יותר עבור צוללנים מתקדמים ומעלה או צוללני אוקיינוס ומעלה. צוללנים במים פתוחים עם ניסיון עדכני וטוב יכולים לצלול את ה-Zenobia אבל הם יצטרכו לשמור מעט מעל החלק העליון של ההריסה במהלך הצלילות שלהם.

ה-Zenobia הוא גם המיקום המושלם להשלים את קורס המים הפתוחים המתקדם, מספר התמחויות כולל Deep, Wreck ו- Nitrox, ומגוון קורסי צלילה טכניים TDI ו-TecRec. 

סירת הצלילה יוצאת לזנוביה בכל יום בקיץ ,בסירת הצלילה יש את כל השירותים על הסיפון, כולל שתייה חמה וקרה, שירותים, סיפון למנוחה וארוחת צהריים ברביקיו על סיפון אחת מסירות הצלילה לאחר הצלילות.

לרנקה היא ביתם של חיים ימיים מרתקים וייחודיים. תוכלו להיתקל בקרני עוקץ, נקבי ענבר, קוקייה, דג דג, דניס, דגי עקרב, דג דג ומדי פעם צב. זהו גם יעד נהדר למחפשים תמנון, ספוגים צבעוניים, אלמוגים רכים ואוצרות שקועים מימי קדם 

חופים בתוליים מושלמים לצלילה
חופים בתוליים מושלמים לצלילה

ליידי תטיס, Lady Thetis לימסול

בניגוד לתאונה המצערת של הספינה  זנוביה, הרשויות בקפריסין הטביעו במכוון מספר סירות, כדי ליצור שוניות מלאכותיות נוספות שיהוו נקודות צלילה אידיאליות. 

שניים מההריסות הללו כוללות את ליידי תטיס (אלת הצדק) וסירת דייגים בשם קונסדנדיס. ליידי תטיס שוכנת בעומק של 18 מטרים והיא נבנתה בגרמניה, 

טבעה במימי קפריסין בשנת 2014, ומתהדרת באפשרויות מעולות עבור צוללנים הרפתקנים יותר. ההריסה היא ביתם של מיני דגים רבים.

סירת דיג Consdandis, לימסול

ממש ליד מלון Imperial Crowne Plaza ליד לימסול הוטבעה גם סירת הדייגים של Consdandis  בפברואר 2014 וזאת  לאחר  שקפריסין הבינה שספינות טרופות מהוות  אתרי צלילה פופולריים המושכים תיירים. קונסדנדיס נבנתה בברית המועצות בשנת 1989.

 היא פעלה בקפריסין בשנת 1997 שטה במזרח הים התיכון לפרק זמן קצר .קונסדנדיס הוטבעה יחד עם ליידי תטיס – והיא יושבת במעמקים כ-24 מטרים מתחת למים. 

ראש השטן,Devil’s Head, אקאמאס

לצלול לעבר ראשו של השטן ב Akamas היפה היא חוויה קסומה באמת. כאן תמצאו מערות עם מנהרות המקשרות ביניהן. בחודשי הקיץ אולי יתמזל מזלכם לשחות עם הצבים.

אקאמאס  הוא מקום עוצר נשימה, חצי האי הירוק והמחוספס  מוקף במים הכחולים העמוקים ונראה שהיציאה לחוף המערבי הפראי של האי לצלילה שווה את המאמץ, כאשר מה שמכונה 'ראש השטן' הוא מקום פופולרי במיוחד, 

המשלב מערות ומנהרות מקשרות בעומק של כ-11 מטרים. צוללנים ברי מזל עשויים לזהות צבים ירוקים בחודשי הקיץ, בעוד שיש גם הרבה חיים ימיים שאפשר להתרשם מהם ולהתפעל מהם מסביב לתצורות הסלע המורכבות.

רבים מגיעים לפאפוס כדי לצלול בפארק הלאומי אקאמאס בחוף המערבי של קפריסין, הוא מקום ציורי ונפלא גם לצלילה, לשחייה וגם לטיולים.  

הפארק בשטח של 230 קמ"ר ומכיל עמקים ומפרצים חוליים רחבים. תוכלו לראות מגוון חיות בר , ישנם 168 זני ציפורים, 20 זוחלים שונים, 16 מיני פרפרים ו-12 יונקים שונים .

הנופים מדהימים והלגונות הכחולות הן יעדים אטרקטיביים בקפריסין, יש הרבה שבילי טבע מסומנים,  שביל אפרודיטה הוא כנראה ההליכה היפה ביותר באי.

מומלץ לעשות שייט בלגונה הכחולה (בחצי האי אקמאס) הלגונה הכחולה היא המקום הפופולרי ביותר של אקאמאס , המים הכחולים במפרץ הקטן צלולים,  עד שאפשר לראות עד לקרקעית הים.  רבים מגיעים  כדי לצלול לתוך המנהרות והמערות.

גרין ביי, פרוטאראס, Green Bay Protaras

בקצה המזרחי של האי, ליד איה נאפה, מקום של שוניות צבעוניות, יש גם מערות תת-מימיות מהממות עם תמנון, לובסטר ודיונון. ללא ספק אחד ממקומות הצלילה המפורסמים ביותר באי, הממוקם במרכז פרוטאראס, 

זה גם המקום לצוללנים מתחילים ומשמש בתי ספר לצלילה לאימון צלילות.  תוכלו   לרדת בליווי מדריך לעומק של 10 מטרים. 

אתר הצלילה הזה הוא ביתה של תחנת האכלה נהדרת – שנקראת "סלע הדגים" – האזור שופע חיים ימיים! אם אתם צוללנים מנוסים, בחלק העמוק ביותר של האתר, תוכלו לצלול ולראות פסלים ועמודים תת-מימיים .

מערות אמפורה, Amphora Caves פאפוס

אתר צלילה זה הוא אתר בעל חשיבות ארכיאולוגית, זה אתר צלילה פופולרי במיוחד לחובבי ארכיאולוגיה. מערות אלו מכילות אמפורה עתיקה, כלי תחבורה ומיכלי אחסון מקרמיקה. מקום מרתק לחקור, 

יש מספר מערות לחקור, שנוצרו מתנועות בקרקעית הים במהלך אלפיים השנים האחרונות. הצלילה לוקחת אתכם לעומק שבין 5 מטרים ל-12 מטרים, בזמן שאתם חוקרים את המערות המדהימות.

שייט בחופי קפריסין
שייט בחופי קפריסין

האי מאנג'ין, Manidjin Island פאפוס

כעשר דקות בשייט מנמל Coral Bay,  ותוכלו להגיע לאתר צלילה מוקף חומה, עם מערה מרהיבה  ודרך המערה  תוכלו להגיע לעומק של 6 עד 25 מטרים. המערה עצמה מכוסה במגוון אצות סגולות וורודות, בעוד שצוללנים רבים מבחינים לעתים קרובות בברקודה צהובה באתר.

ישנן מספר חנויות צלילה בפאפוס, אחת מהן קיימת כבר למעלה מ-30 שנה. החנויות הבקיאות יקחו אתכם לכמה מהצלילות המרתקות ביותר בקפריסין.

לא הרחק מהנמל נמצא ה-Orphurus, סדרה מרתקת של מערות קטנות, המציגות את האלמוגים והספוגים התוססים של האזור. לצלילה רצינית יותר במערה פנו לאי מאנג'ין, רשת מורכבת של מערות ים . 

מערות הים , The Sea Caves, איה נאפה

אתר צלילה מרהיב  זה מורכב ממתחם מערות תת-מימיות עם קרקעית ים מלאה באמפורה, תוצאה של ספינות סחר רבות שהתרסקו פעם על סלעי קייפ גרקו. נקודת הצלילה הידועה הזו נגישה מהחוף, והיא פופולרית במיוחד בגלל תצורת סלע .

אם אתם מחפשים מגוון עשיר של צלילה עם טמפרטורה נעימה כל השנה – עם הרבה חיים ימיים, איה נאפה מתאימה לצוללנים מתחילים שיכולים למצוא תנאים רגועים עם ראות מדהימה ויוצאת מן הכלל, 

בעוד שצוללנים מתקדמים יותר יוכלו לצלול למעמקי המערות, הקניונים והמנהרות , שהם אתרי צלילה מאתגרים יותר. יש גם כמה שוניות מלאכותיות נהדרות , סירות שטבעו בשנים האחרונות וכעת שופעות חיים ימיים .

שתי הספינות הטרופות שהוטבעו בגובה 25 מ'. צלילה בסביבת קייפ גרקו, היא אידיאלית כאשר רבים מאתרי הצלילה הפופולריים ביותר באזור ממוקמים סביב המאגר הטבעי המדהים בשל מימיו השקטים והצלולים והיעדר זרמים.

מזג האוויר ותנאי המים סביב איה נאפה מאפשרים צלילה לאורך כל השנה, מה שהופך אותה לאידיאלית  ויש בה חיים ימיים בכל עת. במאי-אוקטובר הטמפרטורות החמות ביותר, כאשר המים החמים יותר משפיעים לטובה על החיים הימיים הזמינים באזור.

יובל שולס, Jubilee Shoals, אבדימו, לימסול

במרחק נגיעה ממפרץ אבדימו נמצא אתר תת-מימי שנמצא בטופ הרשימה של אתרי הצלילה הטובים ביותר בקפריסין,  באתר זה ראות של עד 100 רגל, אך הוא מתאים רק לצוללנים מנוסים. 

אתם תגיעו לחזית צוק תת-מימי עצום עם מערות, פסגות ומנהרה ומשם תרדו מגובה של 20 מטר עד 60 מטר. ניתן לצוא באתר הצלילה חיים ימיים בשפע כמו טונה ודגי ג'ק, כמו גם שפע של תמנון. בנוסף, האתר מפורסם בהריסת מטוס שסיים את ימיו במים אלו לפני שנים רבות.

לצוללנים מנוסים Jubilee Shoals הוא אידיאלי בשל הירידה מצוק תת-מימי ענק, לעבר מערות ומנהרה עם צלילות מ-10 מטר עד 60 מטר.

הקניון, The Canyon, איה נאפה

זוהי נקודת צלילה נהדרת בחלק הדרומי של הפארק הלאומי המדהים קייפ גרקו , ממש מתחת לצלע הצוק. אתר הצלילה נגיש מהחוף וידוע בעיקר בתצורות הסלע המדהימות שלו ובחיים ימיים עשירים. 

הקניון מתאים לצוללנים מנוסים בלבד בשל נקודת הכניסה הקשה לניווט שלו, ולכן רצוי שתפנו לכאן רק אם אתם במצב גופני טוב. לקניון ראות של 25 מטר והוא נמצא בעומק של 22 מטר.

חופים מעולים לצלילה בקפריסין
חופים מעולים לצלילה בקפריסין

שאלות נפוצות בנוגע לצלילה בקפריסין
מהם אתרי הצלילה המומלצים ביותר על האי

עונת הצלילה נמשכת ממרץ (אם כי אז קר ופחות מומלץ) ועד נובמבר. אחת מעונות הצלילה הארוכות בים התיכון. מזג האוויר שטוף שמש רוב ימות השנה.

ההמלצה שלנו היא לצלול בקיץ ועד אוקטובר- טמפרטורות המים נשארות נעימות מעל 25C גם באוקטובר, לקפריסין יש עונת צלילה ארוכה יותר מאשר לרוב מתחרותיה בקרבת מקום. ראות של יותר מ-30 מטר אינה נדירה וגם הים בדרך כלל רגוע.

נהר לבן, ממש דרומית מזרחית לפאפוס, נהר הלבן הוא אתר אידיאלי למתחילים. בתוך עומק של 11 מטרים, הצוללן המתחיל יכול למצוא קניונים צבעוניים, ואפילו צבי ים, להקות של דגים  ושפע של תמנון.

ה- Zenobia נהרס ממש מחוץ לנמל ביוני 1980. עדיין ניתן לראות את רוב ההריסות באורך 585 רגל, המטען והחדרים שלה. זוהי אחת מהצלילות הטרופות האהובות בכל העולם, אבל היא מיועדת רק לצוללנים מתקדמים מאוד.

ממש ליד שמורת אקאמאס הימית, האי של ג'ורג' הוא אתר מצויין לצוללנים מתחילים ומתקדמים כאחד. קיר ישן בולט מקרקעית הים כ-100 רגל מתחת לפני השטח. עם ראות טובה ניתן לראות שפע של חיים ימיים סביבו, לפעמים תמנון וצבים, כמו גם תצורות סלע מדהימות – קירות, מערות. העומק הרדוד יחסית של עד 30 רגל הופך אותו לנגיש למתחילים.

האי מנג'ין הוא אי קטן ליד פאפוס עם קרקעית סלעית שמציע מספר רב של אתרי צלילה. בסלעים יש עדיין שרידים של התרבויות העתיקות. צלמים תת-מימיים מאוד לצלם את האתר הזה., אם אתם מחפשים תמונות מעניינות לאינסטגרם, זה המקום לצלול בו. נקודת הצלילה המדהימה הזו נמצאת במרחק של עשר דקות נסיעה מנמל קורל ביי, אבל זה בהחלט שווה את המסע הקצר בסירה. כאן תמצאו מערה עוצרת נשימה לשחות בה, מכוסה באצות צבעוניות. גם ברקודה צהובה וסנפיר. 

טמפרטורות הים נע בין 17 o C בפברואר ל 28 o C באוגוסט. ביוני (24 o C) ועד נובמבר (22 o C). 

אניית משא באורך 172 מ' שטבעה ב-1980 כקילומטר אחד מדרום דרום מזרח קפריסין. מעבורת MS Zenobia הייתה מעבורת שהושקה ב-1979 וטבעה ב-1980 בהפלגת הבכורה שלה. לא אבדו חיים, כל מי שהיה על הסיפון ניצל. היא שוכבת על צדה, מחוץ לנמל לרנקה. הצלילה מתחילה ב-16 מ' עם עומק מרבי של 42 מ'. ה-Zenobia מדורגת כאחת מעשר הצלילות הטובות ביותר בעולם.

בשל התקנות המקומיות האוסרות על דיג סביב הספינה הטרופה. הובילו לכמות מפתיעה של חיים ימיים. כעת היא מונחת על קרקעית הים בגובה של 42 מ', כאשר החלק העליון של ההריסה בסביבות 20 מ'. זאת חוייה יוצאת דופן לצלול סביב שברים. זוהי  צלילה טכנית מדהימה. שבר עצום עם המון חורים קטנים לחדירה, צלילה מרהיבה ומרגיעה ביותר.  הצלילה מתאימה כמעט לכל רמת צוללן הזנוביה היא ללא ספק צלילת הטרופה הטובה ביותר .

הקניון באיה נאפה  נגיש מקו החוף והוא מלא בתצורות סלע מדהימות וחיים ימיים מגוונים. עם נקודת כניסה קשה זה לא אתר שמתאים למתחילים.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!

דילוג לתוכן