חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בירת קפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

מי עיר הבירה של קפריסין? מהי בירת קפריסין? הכירו את ניקוסיה – עיר הבירה החצויה של קפריסין. מה צריך לדעת על Nicosia? כל המידע כאן!

אין שאלה שרפובליקת קפריסין היא מדינה מוכרת בינלאומית. לפני נפילת חומת ברלין, ניקוסיה הייתה בירה מפוצלת בלבד, ולא היה ספק שהיא היחידה מסוגה בעולם.

מיקום ייחודי זה הופך את ניקוסיה לאחד היעדים המובילים בקפריסין, לא רק כיעד תיירותי, אלא גם כמרכז בינלאומי. יש גם את הקו הירוק, שם הקו הירוק עובר לצפון קפריסין שבשליטת טורקיה.

ביקור בניקוסיה הוא יום טיול קל ומרתק, אך אם תחליט לוותר על הרעיון לגור בקפריסין לגמרי מכיוון שזה לא בשבילך, עליך לעבור לאחת הערים האחרות במדינה שעשויה להיות להתאים יותר עבורך. תוכלו גם לשהות בהוסטל, במלון או אפילו במלון על האי קפריסין מספר ימים או שבועות.

לרוב המבקרים קל מאוד לחצות את הגבול בין קפריסין לצפון קפריסין, ואם אתה נוסע לרפובליקה של קפריסין עם רכב שכור, קל לך להגיע לשם. תחנת האוטובוס נמצאת ממש מחוץ לחומות העיר, כך שתוכלו לבקר בבירה ניקוסיה ובשאר חלקי הארץ תוך כמה שעות. אם תצטרכו לנסוע באוטובוס או ברכב, תוכלו לחצות את הגבול בין צפון קפריסין לדרום תוך מספר דקות בלבד. כאשר קפריסין התכוננה להצטרף לאיחוד האירופי בשנת 2003, נסעתי מצפון לדרום וחזרתי תוך פחות משעה.

בשנת 1974 כבש הצבא הטורקי את חלקו הצפוני של האי ו- 200,000 קפריסאים (יוונים וטורקים) גורשו. נראה כי היוונים והטורקים מעולם לא הסתדרו בקפריסין, ולכן הממשלה הקפריסאית הטורקית התיישבה בבתיהם של קפריסאים יוונים שנמלטו דרומה. בשנת 1974 פלשה טורקיה לקפריסין וכבשה את מה שכיום הוא שטח צפון קפריסין.

בשנת 1963, החלק הצפוני, שהיה קהילה טורקית, הפך מאוחר יותר למובלעת עבור תושבי הקפריסאים הטורקים.

בשנת 1983 הוכרזה כ הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין (TRNC) וממשלה עצמאית הוקמה בצפון. כיום האי מפוצל והאיחוד לא מכיר בצפון קפריסין כמדינה, אלא רואה את כל האי קפריסין כחלק ממנה. למרות שהחלק הצפוני של השליטה הטורקית באיים אינו חל לחלוטין על האי כולו ("הרפובליקה של קפריסין"), הוא עדיין חלק מהאיחוד האירופי. האיחוד האירופי רואה בו אחת המדינות החברות בו, יחד עם יוון, ספרד, פורטוגל, איטליה וספרד.

ה- TRNC מוכר רק על ידי טורקיה כמדינה עצמאית ולכן הוא חלק רשמית מהרפובליקה של קפריסין. מדינת טורקיה, צפון קפריסין, כשמה כן היא, שתורכיה עצמה מכירה בה כלגיטימית בלבד, וטורקיה מכירה ב- TRNNC כ"מדינה עצמאית ".

אדם אחד אמר לי שיש מספר טורקים החיים בצפון קפריסין וכי טורקיה אפשרה לבנות בסיס צבאי בעיר ניקוסיה, בירת הרפובליקה של קפריסין. ראוי לציין שהקפריסאים הטורקים קוראים לקפריסאים היוונים לא יותר מאשר 'נוצרים', מה שמעיד שהם לא רק נוצרים, אלא גם מוסלמים. לכן אין ספק שספרי הלימוד בבתי ספר בקפריסין היוונית עדיין שותקים, שם מתארים את טורקיה כתוקפנית שפלשה לקפריסין משום מה. קפריסין הטורקית, שהיא מקור המתח העיקרי בין הרפובליקה הטורקית לאיחוד האירופי.

קפריסאי יווני שפגש אותי בקופנהגן סיפר לי שבגדה הדרומי של קפריסין התגלו לאחרונה עתודות ענק של גז טבעי.

מסאוריה היא לב הלב החקלאי של קפריסין, עם אחד המישורים השטוחים הבודדים של האי. הבירה המחולקת ניקוסיה ממוקמת במרכז המישור הגדול הזה, והעיר המחולקת פאפוס ממוקמת בדרום.

ניקוסיה, לעומת זאת, חוותה ירידה גדולה והפכה לעיירה קטנה מוקפת חומות גבוהות. היא הפכה לבירה בשנת 965, כאשר קפריסין שוחררה מסכנות ערביות ונכבשה מחדש על ידי האימפריה הביזנטית. תחת הכיבוש הטורקי, התחננה עימה החלק הצפוני של העיר והפכה אותה לבירה המחולקת היחידה בעולם, והיא נותרה בירת קפריסין בין השנים 1570 עד 1878. עם זאת, היא חוותה התפתחות רבה בשנת 1960, כאשר העיר פאפוס , שהיא כיום עיר משל עצמה, הפכה גם לבירת האי.

החלק הדרומי הוא רפובליקה עצמאית הנקראת רפובליקה של קפריסין (המכונה לפעמים קפריסין היוונית, אם כי זה מטעה). מחצית הבירה שייכת לרפובליקות, המחצית השנייה לרפובליקה הטורקית המוכרזת בעצמה, צפון קפריסין.

הרפובליקה הטורקית המוצהרת בצפון קפריסין מוכרת רק על ידי טורקיה, בעוד שלא ידוע באיזו מדינה טורקיה מכירה רק. החלק הדרומי של קפריסין הוכר כ- RepublicOfCyprus מאז 1974, ואילו החלק הצפוני הכריז על עצמו כמדינה עצמאית, שהדרום בה מוכר בעולם.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!