חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

Kolossi Castle – טירת קולוסי בקפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

גלו את ההיסטוריה העשירה והיופי הארכיטקטוני של טירת קולוסי בקפריסין, מבצר מימי הביניים עם קשרים לאבירים ההוספיטלרים ולמסעי הצלב.

הקדמה: מבצר מלכותי מימי הביניים

טירת קולוסי היא מבצר מרשים מימי הביניים המתנשא לגובה בכפר הקטן קולוסי, הממוקם באזור הדרום-מערבי של קפריסין. הטירה מתוארכת למאה ה-13 ויש לה היסטוריה עשירה ששזורה במסעות הצלב והאבירים ההוספיטלרים. זהו יעד חובה עבור חובבי היסטוריה, חובבי אדריכלות, וכל מי שרוצה לחוות את המורשת התרבותית העשירה של קפריסין.

 • מיקום אסטרטגי:
  הטירה ממוקמת על גבעה המשקיפה על הכפר, ומיקומה האסטרטגי נבחר לא בכדי. בעבר שימשה הטירה כמעוז חיוני לשליטה באדמות הפוריות המקיפות את הכפר, ששימשו לגידול קנה סוכר, ענבים וגידולים נוספים. הטירה הייתה ממוקמת גם על הכביש הראשי המוביל מלימסול לפאפוס, מה שהופך אותה לתחנה חיונית למטיילים ולסוחרים.
 • מבצר של כוח:
  טירת קולוסי היא דוגמה מצוינת לארכיטקטורה צבאית מימי הביניים, שנועדה לעמוד בפני התקפות של כוחות אויב. הטירה כוללת קירות עבים, פרצות צרות וחפיר המקיף אותה, שכולם נועדו להגן על תושבי הטירה. המבנה המרשים של הטירה נועד גם לשדר תחושת כוח וסמכות לכל מי שראה אותה, מה שהופך אותה לסמל חיוני של המעמד השליט.

נוף פנורמי של טירת קולוסי, מוקפת בצמחייה עבותה
נוף פנורמי של טירת קולוסי, מוקפת בצמחייה עבותה

מהי ההיסטוריה של טירת קולוסי?

לטירת קולוסי יש היסטוריה ארוכה ומרתקת שראשיתה במאה ה-13. הטירה נבנתה על ידי האבירים ההוספיטלרים, הידועים גם בתור אבירי סנט ג'ון, שהיו מסדר צבאי דתי שמילא תפקיד משמעותי במסעות הצלב. האבירים ההוספיטלרים קיבלו את השליטה בקפריסין על ידי המלך ריצ'רד לב הארי של אנגליה בשנת 1191, והם השתמשו באי כבסיס לפעילותם במזרח התיכון.

הטירה נבנתה בתחילת המאה ה-13, בתקופת שלטונו של המלך יו הראשון מקפריסין. היא נבנתה במקום ביצור מוקדם יותר שנהרס על ידי הממלוכים, צבא מוסלמי רב עוצמה, בשנת 1228. הטירה החדשה תוכננה להיות מבצר חזק ובטוח יותר, והיא מילאה תפקיד מכריע בהגנה על האי.

במהלך השנים, טירת קולוסי החליפה ידיים מספר פעמים. בשנת 1306 נכבשה הטירה על ידי האבירים הטמפלרים, מסדר צבאי דתי נוסף, אך הם נאלצו לנטוש אותה בשנת 1310. לאחר מכן הוחזרה הטירה לידי האבירים ההוספיטלרים, שהחזיקו בה עד שהטורקים העות'מאנים כבשו את קפריסין ב-1571.

בתקופה העות'מאנית שימשה הטירה כמבנה ממשלתי וכבית סוהר. במאה ה-19 נמכרה הטירה לבעלים פרטיים, ששימש אותה למגורים. בסופו של דבר הטירה ננטשה ונפלה לרעה, אך היא שוחזרה במאה ה-20 וכעת היא פתוחה לקהל הרחב.

כיצד השפיעו האבירים ההוספיטלרים על טירת קולוסי?

האבירים ההוספיטלרים מילא תפקיד משמעותי בבנייה ובפיתוח של טירת קולוסי. ניתן לראות את השפעתם בכמה היבטים של העיצוב והארכיטקטורה של הטירה. להלן שלוש דרכים שבהן האבירים ההוספיטלרים השפיעו על טירת קולוסי:

 • 1. אדריכלות צבאית:
  האבירים ההוספיטלרים היו ידועים במומחיותם באדריכלות צבאית, וטירת קולוסי היא דוגמה מצוינת לכישוריהם. הטירה נבנתה כדי לעמוד בהתקפות הן מהיבשה והן מהים, עם חומות עבות ומיקום אסטרטגי על גבעה המשקיפה על האזור הכפרי שמסביב. הטירה כוללת גם חפיר וגשר עלייה, כמו גם מספר מגדלים וקרבות שמהם יכולים המגינים להמטיר חיצים על התוקפים.
 • 2. חדשנות חקלאית:
  האבירים ההוספיטלרים לא היו רק לוחמים מיומנים, אלא גם מומחים בחקלאות. הם הציגו יבולים וטכניקות חקלאות חדשות לקפריסין, והם בנו כמה טחנות סוכר, כולל אחת בטירת קולוסי. טחנת הסוכר בטירת קולוסי הייתה אחת הגדולות באי, והיא מילאה תפקיד מכריע בכלכלת האי. הטחנה הופעלה על ידי גלגל מים, והיא ייצרה סוכר לייצוא לאירופה.
 • 3. השפעה דתית:
  האבירים ההוספיטלרים היו מסדר דתי, ואמונתם מילאה תפקיד משמעותי בחיי היומיום שלהם. השפעה זו ניתן לראות בקפלה בטירת קולוסי, שנבנתה במאה ה-15. הקפלה מוקדשת לג'ון המטביל הקדוש, שהיה הפטרון של האבירים ההוספיטלרים. הקפלה כוללת ציורי קיר יפהפיים ומזבח אבן, והיא עדות לאדיקות ולמסירות של האבירים ההוספיטלרים.

הכניסה המרשימה לטירת קולוסי, הכוללת דלת עץ כבדה וקשת אבן
הכניסה המרשימה לטירת קולוסי, הכוללת דלת עץ כבדה וקשת אבן

"סמל של כוח": המאפיינים האדריכליים של הטירה

טירת קולוסי היא תצוגה מרשימה של ארכיטקטורה צבאית מימי הביניים. הטירה נבנתה במאה ה-15 באמצעות אבן גיר מקומית והיא מורכבת משתי קומות ראשיות ומרפסת גג. עיצוב הטירה משקף את תפקידה כמבנה הגנתי, בעל קירות עבים, חלונות צרים ומיקום אסטרטגי על גבעה המשקיפה על האזור הכפרי שמסביב. להלן שלוש דוגמאות למאפיינים האדריכליים של הטירה:

 • 1. האולם הגדול:
  האולם הגדול הוא החדר הגדול ביותר בטירה ושימש לנשפים ופגישות חשובות. החדר ממוקם בקומה הראשונה וכולל תקרה גבוהה עם קורות עץ ואח גדולה. החדר מעוטר גם בציורי קיר המתארים סצנות ציד וסמלים אחרים של כוח.
 • 2. המגדל:
  המגדל הוא אחד המאפיינים המרשימים של הטירה. הוא ממוקם בפינה הדרום מערבית של הטירה ומתנשא לגובה של 21 מטרים. למגדל מספר מפלסים, כל אחד עם חריצי חץ צרים עבור מגינים לירות חיצים דרכם. המפלס העליון של המגדל מציע נוף פנורמי של האזור הכפרי שמסביב והים.
 • 3. הגשר על הכביש:
  הגשר על הכביש הוא עוד תכונה מרשימה של הטירה. הוא שימש לשליטה בגישה לטירה וניתן היה להגביה או להנמיך לפי הצורך. הגשר נמצא בכניסה לטירה ומשתרע על פני החפיר. המבקרים בטירה עדיין יכולים לראות את החריצים ברצפת האבן שבה הגשר היה מורם ומוריד.

איזה תפקיד מילאה טירת קולוסי במסעות הצלב?

טירת קולוסי מילאה תפקיד משמעותי במהלך מסעי הצלב. הטירה נבנתה על ידי האבירים הטמפלרים במאה ה-15, והיא שימשה עמדה הגנה אסטרטגית עבור הצלבנים במהלך מסעותיהם במזרח התיכון. הטירה שימשה כבסיס פעולות עבור האבירים הטמפלרים, שהוטל עליהם להגן על ארץ הקודש מפני פולשים מוסלמים.

האבירים הטמפלרים היו מסדר צבאי רב עוצמה שמילא תפקיד חיוני במסעות הצלב. הם נודעו בגבורתם ובמיומנותם בקרב, והם היו אחראים לרבים מהניצחונות של הצלבנים. האבירים הטמפלרים סייעו בהגנה על הממלכות הנוצריות במזרח התיכון, והם מילאו תפקיד מכריע בכיבוש ירושלים ב-1099.

טירת קולוסי הייתה אחת מהטירות הרבות שהאבירים הטמפלרים בנו במהלך מסעי הצלב. הטירה הייתה ממוקמת אסטרטגית על גבעה המשקיפה על האזור הכפרי שמסביב, והיא תוכננה לעמוד בפני התקפות הן מהיבשה והן מהים. הטירה נבנתה גם עם חפיר וגשר עלייה, שהקשו על התוקפים לפרוץ את הגנות הטירה.

במהלך מסעי הצלב שימשה טירת קולוסי כבסיס פעולות עבור האבירים הטמפלרים. הטירה שימשה לאחסון נשק ואספקה, והיא שימשה גם כמקום מקלט לצלבנים בתקופות מלחמה. הטירה שימשה גם כמרכז להכשרת טירונים חדשים, ומילאה תפקיד מכריע בהישרדות הממלכות הנוצריות במזרח התיכון.

סצנת קרב ממסעי הצלב, עם אבירים בשריון נוצץ מסתערים לקרב
סצנת קרב ממסעי הצלב, עם אבירים בשריון נוצץ מסתערים לקרב

גילוי אבני החן הנסתרות של הטירה: ציורי הקיר וטחנת הסוכר

טירת קולוסי היא לא רק מבצר יוצא דופן, אלא גם מכילה כמה אבני חן נסתרות שמבקרים יכולים לגלות. אחת מהפנינים הללו היא אוסף ציורי הקיר המעטרים את קירות הטירה. ציורי קיר אלה נחשבים לכמה מהדוגמאות השמורה ביותר לאמנות מימי הביניים בקפריסין. הם מתארים סצנות מהתנ"ך, כולל המולד, הצליבה ותחיית המתים, כמו גם תמונות של קדושים ומלאכים. ציורי הקיר התגלו במהלך שיקום הטירה במאה ה-20, והם מציעים הצצה מרתקת לאמנות הדתית של ימי הביניים.

פנינה נסתרת נוספת בטירת קולוסי היא טחנת הסוכר, שנמצאת בחצר הטירה. טחנת הסוכר נבנתה במאה ה-14, והיא שימשה לעיבוד קני סוכר לסוכר. קפריסין הייתה אחת מיצרניות הסוכר העיקריות בים התיכון בימי הביניים, וטחנת הסוכר בטירת קולוסי הייתה אחת הגדולות והחשובות באי. כיום, המבקרים יכולים לראות את המכונות המקוריות של טחנת הסוכר וללמוד על ההיסטוריה של ייצור הסוכר בקפריסין.

מלבד ציורי הקיר וטחנת הסוכר, יש עוד פנינים נסתרות לגלות בטירת קולוסי. למשל, בור המים של הטירה הוא הישג הנדסי מרשים ששימש לאיסוף מי גשמים עבור תושבי הטירה. הבור ממוקם מתחת לחצר הטירה ויכול להכיל עד 200,000 ליטר מים. המבקרים יכולים לרדת אל הבור ולחקור את הדוגמה המדהימה הזו של הנדסה מימי הביניים.

לבסוף, המבקרים יכולים גם לחקור את הקפלה של הטירה, שנמצאת בקומה העליונה של הארמון של הטירה. הקפלה מוקדשת לג'ון המטביל הקדוש וכוללת פרסקו יפהפה של הקדוש. הקפלה שימשה את האבירים הטמפלרים לשירותי הדת שלהם, והיא מציעה תובנה מרתקת על החיים הרוחניים של תושבי הטירה.

כיצד נשמרה טירת קולוסי לאורך השנים?

טירת קולוסי עומדת כבר למעלה מ-700 שנה, והיא עברה מספר שיפוצים ושחזורים כדי להבטיח את שימורה לאורך השנים. הטירה נבנתה במקור במאה ה-13 על ידי האבירים ההוספיטלרים, ולאחר מכן נכבשה על ידי האבירים הטמפלרים. היא שימשה כמעוז במהלך מסעי הצלב, ומילאה תפקיד חשוב בהגנה על קפריסין מפני פולשים.

אחד האתגרים העיקריים בשימור טירת קולוסי היה האקלים הקשה של קפריסין. הטירה חשופה לרוחות חזקות ולרסס מלח מהים הסמוך, העלולים לגרום לשחיקה ולפגיעה בקירות ובמבני הטירה. כדי לתת מענה לסוגיה זו, עברה הטירה מספר פרויקטי שיקום במהלך השנים, שכללו תיקונים בבנייה, בגג ובחלונות.

אתגר נוסף בשימור טירת קולוסי היה האיום של רעידות אדמה. קפריסין ממוקמת באזור פעיל מבחינה סייסמית, ורעידות אדמה גרמו לנזק משמעותי למבנים ההיסטוריים של האי בעבר. כדי להגן על טירת קולוסי מפני רעידות אדמה, חוזקו קירות הטירה בפלדה ובבטון, ומבני הטירה תוכננו כך שיעמדו בפעילות סיסמית.

בנוסף לאמצעים אלה, הטירה גם מפוקחת ומתוחזקת באופן קבוע על ידי צוות מומחים. הצוות כולל ארכיאולוגים, מהנדסים ואנשי שימור שפועלים להבטיח שהטירה תישאר תקינה מבחינה מבנית ושהמאפיינים ההיסטוריים שלה יישמרו לדורות הבאים.

שרידי טחנת הסוכר, עדות לעבר התעשייתי של הטירה
שרידי טחנת הסוכר, עדות לעבר התעשייתי של הטירה

מה יכולים המבקרים לחוות בטירת קולוסי היום?

המבקרים בטירת קולוסי יכולים לחוות מסע אחורה בזמן לעידן ימי הביניים. הטירה מציעה הזדמנות ייחודית לחקור את ההיסטוריה והתרבות של קפריסין והאבירים ההוספיטלרים, שמילאו תפקיד מרכזי בהיסטוריה של האי.

עם הכניסה לטירה יקבלו את פני המבקרים בארכיטקטורה המרשימה ובגודלה המרשים של הטירה. חומות הטירה מתנשאות לגובה של למעלה מ-20 מטרים, וממגדלי הטירה נשקפים נופים מדהימים של האזור הכפרי שמסביב.

אחד משיאי הביקור בטירת קולוסי הוא ההזדמנות לחקור את אבני החן הנסתרות של הטירה. המבקרים יכולים לגלות את ציורי הקיר של הטירה, הממוקמים בקפלה של הטירה. הפרסקאות מתארות סצנות מחייו של ישו והקדושים ומציעות הצצה למסורות האמנותיות והדתיות של קפריסין של ימי הביניים.

פנינה נסתרת נוספת של הטירה היא טחנת הסוכר, שנמצאת בחצר הטירה. טחנת הסוכר שימשה לעיבוד קנה סוכר, שהיה גידול חשוב עבור האבירים ההוספיטלרים. הטחנה מציעה תובנה מרתקת על ההיסטוריה הכלכלית והחקלאית של קפריסין.

המבקרים יכולים גם לחקור את החדרים והחדרים השונים של הטירה, המציעים הצצה לחיי היומיום של דיירי הטירה. המטבח וחדר האוכל של הטירה מעניינים במיוחד, מכיוון שהם מציעים תובנה לגבי האוכל והמסורת הקולינרית של הטירה.

מדוע טירת קולוסי חשובה למורשת התרבותית של קפריסין?

טירת קולוסי היא אתר מורשת תרבותי חשוב עבור קפריסין מכיוון שהיא מציעה תובנה עשירה על ההיסטוריה של ימי הביניים של האי. הטירה היא עדות לחשיבותו האסטרטגית של האי בתקופת מסעי הצלב והתפקיד שמילא בעיצוב ההיסטוריה של אזור הים התיכון.

הקשר של הטירה עם האבירים ההוספיטלרים הוא בעל משמעות מיוחדת, שכן המסדר מילא תפקיד מרכזי בהיסטוריה של האי. האבירים היו אחראים לבנייה ולתחזוקה של רבים מהביצורים החשובים ביותר של קפריסין, כולל טירת קולוסי.

בנוסף למשמעותה ההיסטורית, טירת קולוסי היא גם אתר תרבות חשוב לקפריסין. הארכיטקטורה והעיצוב של הטירה משקפים את השילוב התרבותי הייחודי של האי של השפעות ביזנטיות, ונציאניות ועות'מאניות. ציורי הקיר וטחנת הסוכר של הטירה מציעים גם תובנה ייחודית לגבי המסורות האמנותיות והכלכליות של האי.

טירת קולוסי היא גם אתר חשוב לשימור המורשת התרבותית של קפריסין. הטירה שוחזרה ותוחזק בקפידה לאורך השנים כדי להבטיח שהיא תישאר תזכורת חיה לעבר האי. שימור הטירה הוא עדות לחשיבות שמייחסים תושבי קפריסין למורשת התרבותית שלהם.

הטירה מהווה גם אטרקציה חשובה לתיירים המבקרים בקפריסין, ועוזרת לקדם את המורשת התרבותית העשירה של האי לקהל רחב יותר. מיקומה של הטירה בלב אזור היין של לימסול מציע למבקרים גם את ההזדמנות לחקור את המסורות הקולינריות של האי ולחוות את תרבות היין המקומית.

דגל קפריסין מתנוסס בגאווה מעל טירת קולוסי, המסמל את חשיבותה למורשת האומה
דגל קפריסין מתנוסס בגאווה מעל טירת קולוסי, המסמל את חשיבותה למורשת האומה

מסקנה: תזכורת חיה לתקופה שחלפה

טירת קולוסי עומדת כתזכורת חיה לתקופה שחלפה, תקופה שבה אזור הים התיכון היה במרכז האירועים העולמיים. ההיסטוריה העשירה של הטירה והמאפיינים הארכיטקטוניים הייחודיים של הטירה מציעים למבקרים הצצה לעבר, ומספקים קשר מוחשי להיסטוריה של ימי הביניים של האי.

למרות גילה, טירת קולוסי נותרה מבנה מרשים ומעורר יראת כבוד, עדות למיומנותם וכושר ההמצאה של בעלי המלאכה שבנו אותה. החומות והמגדלים המרשימים של הטירה, ציורי הקיר הנסתרים וטחנת הסוכר שלה, כולם יחד יוצרים חוויה ייחודית ובלתי נשכחת עבור המבקרים.

כאתר מורשת תרבותית, טירת קולוסי ממלאת תפקיד חשוב בשימור ההיסטוריה העשירה של קפריסין ובקידום התרבות הייחודית שלה. הקשר של הטירה לאבירים ההוספיטלרים, מאפייניה הארכיטקטוניים והאמנותיים ומיקומה בלב אזור היין של לימסול תורמים כולם לחשיבותה כיעד תרבותי.

עבור המבקרים בקפריסין, ביקור בטירת קולוסי הוא לא רק הזדמנות לחקור את עברו של האי, אלא גם הזדמנות לחוות את ההווה התוסס שלו. מיקומה של הטירה בלב אזור היין של האי מציע למבקרים את ההזדמנות לטעום כמה מהיינות המשובחים ביותר המיוצרים בקפריסין, ובמקביל לחקור את המסורות הקולינריות של האי.

טירת קולוסי – טירת קולוסי בקפריסין:

שם מקום נבנה ארכיטקטורה
טירת קולוסי קפריסין 1210 מבצר מימי הביניים
אבירי הוספיטלר מסעות צלב ~$31,280 ILS 2,500 רגל רבוע.
מגדל מרובע במצב טוב פתוח לציבור קונצרטים מדי פעם
ביקר מאוד אתר ארכיאולוגי קוריון ריצ'רד לב הארי מחוז לימסול

טירת קולוסי נותרה סמל חשוב להיסטוריה של ימי הביניים של קפריסין, ומציעה למבקרים הזדמנות לחזור אחורה בזמן ולחקור עידן מרתק של אבירים, לוחמה ותככים.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!

דילוג לתוכן