חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פיסורי קפריסין

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

Pissouri (פיסורי) הינו עיר-כפר באיזור לימסול הנמצא בדרום מערב קפריסין – בדיוק בין לימסול לפאפוס. אסור לכם לפספס את הביקור בו! אז בואו נתחיל לספר לכם קצת רקע על הכפר והאיזור:

כוחות טורקיים בקפריסין, שהוקמו בהתמדה, פתחו במבצע אטילה 2 ב- 14 באוגוסט. פלגים טורקים ויוונים תפסו נשק, מה שגרם לסכסוך חלוקתי עם השלכות מתמשכות. החונטה היוונית, מחשש שמא נעים לה יותר מדי עם הסובייטים, תמכה בהפיכה שהפעילה את המלחמה. ממלא מקום נשיא קפריסין ביקש זמן להתייעץ עם אתונה וההנהגה הקפריסאית היוונית, אך אנקרה סירבה.

הקפריסאים היוונים לא יכלו להבריח את התורכים; הם איבדו חמישה טנקים בניסיון, אך הם הביסו אותם בג'וניאלי, תפסו רבים והסיעו את השאר צפונה. במקום אחר באי הם לכדו את המובלעת המרקסיסטית לימסול אותה פינו ומיד הציתו אותה. בניסיון לעכב אותם, הטורקים הפילו צנחנים עם התקדמות כוחות הפלישה העיקריים. התקפותיהם גבו קורבנות והפכו שני כלי רכב משוריינים טורקיים.

עכשיו, מפוזרים על ידי הרדיפות שפרצו כשסטפן נהרג, הם נוסעים עד פיניקיה, קפריסין ואנטיוכיה, ומפיצים את הבשורה רק בקרב יהודים. עכשיו מפוזרים בגלל הרדיפות שפורצות כשסטיבן נהרג, המפוזרים נסעו עד 2,000 מייל ועד 1,500 מיילים כדי להפיץ את הדברים רק בקרב היהודים, וכעת להפיץ אותם רק ביהדות.

עם זאת, אנשי קפריסין וקירגיזסטן הולכים לאנטיוכיה ומתחילים לדבר עם היוונים ולהכריז על החדשות הטובות של האדון ישוע. האיש מקפריסין וקירן הולך לדמשק, אנטיוכיה וקפריסין; אבל הוא מתחיל לדבר איתם בשם ישוע המשיח כדי להכריז על החדשות הטובות שלו. לטורקים היה רק חלון מבצעי קצר לפני שהם ציפו להתערבות, אבל הקפריסאים היוונים המובסים היו דמות אוהדת הרבה יותר לעולם כולו.

הקפריסאים היוונים תכננו את ההגנה על האי בדיוק כמו שהיוונים תכננו את ההגנה שלהם נגד האימפריה העות'מאנית.

לטורקים הייתה עליונות מוחלטת באוויר וההתנגדות היחידה בה נתקלו בגישה הייתה משתי סירות טורפדו יווניות קפריסאיות. ההתקפה על ניקוסיה נמשכה, אך מעט מטוסי ה- T-34 ששימשו כארטילריה ניידת הופסקו והכל נעצרו. מכיוון שהטורקים טרם הגיעו לקו טרודוס ברוב המקומות והיה מעט לחימה, הם העבירו את יום המחרת במאבק על עמדות. ההחלטה של אתונה להישאר בצד שללה מהם כל תגבורת אפשרית מהיבשת, ואילו קומנדו ELDYK נותרו בקרב.

המתיחות נותרה גבוהה באי המפוצל, ונאט"ו מתמיד במעמדה של קפריסין, שכן סכסוכים לא פתורים בין מדינות חברות משמשים רק להחליש את הברית. ממשלת קפריסין היוונית ואמון בפוליטיקה ובמדיניות לפתור את בעיית קפריסין.

אף שהרפובליקה של צפון קפריסין אינה מוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית כולה, היא תלויה במידה רבה בתמיכתה של אנקרה. בעוד אנקרה עובדת על תוכנית חירום לנחיתה בקפריסין מאז 1967, הקפריסאים היוונים "החשש מפני פלישה טורקית אינו מוצדק לחלוטין. כוחות טורקיים, כדי להתמודד עם פלישה על ידי קוד בשם אפרודיטה, שמטרתם להבטיח את המובלעת הקפריסאית הטורקית. , לשלול מהטורקים את האספקה והבסיסים ולשמור על חלוקות יוון ברחבי האי.

הפעולה בוצעה בשם הקוד אטילה ואז התרחבה והפכה לראש חוף, אך היא החזירה מעמד, מכיוון שרבים מהטובים היוונים הקפריסאים הטובים ביותר היחידות היו באזור שנלחמו בקפריסאים הטורקים במובלעת גאוניאלי. כוחות יוונים על קפריסין, נותנים דין וחשבון טוב על כך, וזה הוביל לקרבות קשים בסמוך לשדה התעופה. כוחות טורקיים נחתו בקצה הצפוני של האי והמבצע החזיר מנגד. , עם הרבה יחידות קפריסאיות יווניות טובות באזור שנלחצו להילחם בקפריסאים הטורקים במובלעת ומחוצה לה ובאזורים אחרים.

היוונים הגיבו באש נגד, והפסיקו גורמים מהדיוויזיה הטורקית ה -39 מ שידר זמן קצר לאחר מכן, אך עד שלבסוף הלחימה נפסקה, טורקיה שלטה רק על חלק קטן משטחה בצפון קפריסין. לא היו צעדים נוספים, שכן באותה תקופה הטורקים שלטו רק על 40 אחוז מהאי.

לא הייתה פעילות צבאית מועטה בקפריסין בין התאריכים 24 ביולי עד 13 באוגוסט, והאירועים הובילו לשיחות השלום בז'נבה.

החונטה של אתונה קרסה ובימים שלאחר מכן המנהיגים הפוליטיים הגולים חזרו ליבשת. הקפריסאים הטורקים דחו באופן מובן את האיחוד, ובמקום זאת דחפו לטקסים, מחיצה פוליטית של האי. בהתחושה כי עמדתה רק תיחלש, דרשה טורקיה מקפריסין לקבל את תוכניתה לשלוט הן בקפריסין היוונית והן בקפריסין הטורקית כמדינה פדרלית משותפת, במקום לחלק אותם מבחינה גיאוגרפית. ראש ממשלת יוון שחזר החליט להרחיק את יוון מהמלחמה ולהפוך את קפריסין נגד טורקיה במקרה של התמוטטות בשיחות השלום.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!