חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כירוכיתיה – Khirokitia (Choirokoitia)

עזרה בתכנון מסלול טיול לקפריסין? השאירו פרטים 👇

כירוכיתיה – Khirokitia (Choirokoitia) זהו אתר ארכיולוגי על גבעה תלולה למדי, הגובלת מכיוון צפון ומכיוון דרום-מזרח בנהר המרוני, בערך בחצי הדרך בין העיר לימסול לבירה החצויה האחרונה באירופה – ניקוסיה, שוכן כירוכיתיה, אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים באגן הים התיכון, שזכה להימנות על אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

סיור באתר
מהחפירות הארכיאולוגיות נלמד כי שוכני האתר היו כנראה התושבים הראשונים של האי קפריסין, והם בחרו לחיות בבתים עגולים המכונים "טולוי". במרכז הבתים היתה כנראה קורת עץ שתמכה בקומה העליונה ובגג. הכירוכיתיים ישבו כנראה על רצפת עץ מוגבהת. מהמחקר עולה, שייתכן ובית עגול אחד שימש כחדר, וכמה בתים עגולים וקרובים סביב חצר מרכזית היו, בעצם, יחידת מגורים משפחתית אחת. המבנים שנראים כיום בשטח שונים בגודלם. גודלה של יחידה משפחתית עגולה נע בין 4 – 10 מ' קוטר, תלוי ביכולתה וגודלה של המשפחה. תושבי כירוכיתיה קברו את מתיהם תחת רצפות החדרים, וקברים כאלו נחשפו בכמה יחידות מגורים. קירות הבתים נבנו מאבנים ומלבנים שיובשו בשמש. הקירות נצבעו מבחוץ ומבפנים בצבע לבן, ולעיתים נצבעו הקירות הפנימיים באוכרה אדומה. התושבים שחיו באתר הפרידו עצמם מהעולם החיצון על ידי חומה רחבה בגובה שלושה מטרים, שהשתמרה. אם ההגדרה הארכיאולוגית לעיר היא "ישוב מוקף חומה", הרי לפנינו העיר הקדומה בעולם.
החקלאים הקפריסאים הראשונים הללו גידלו חיטה ושעורה, וטחנו את הגרגרים במטחנת אבן. כמו כן בייתו חיות, ונמצאו עדויות לגידול אגוזי בוטנה (פיסטוק), תאנים, זיתים ושזיפים, שנאספו באזור סביב האתר. את כלי העבודה שלהם ייצרו תושבי כירוכיתיה מאבן ומעצם. מיומנות וחושים אמנותיים מוצגים בקערות וצלמיות שנעשו מאבנים ירוקות ואפורות, ואפילו נמצאו חפצים מהמטיט, שמקורו אינו בקפריסין, והם עדות לקשרי סחר ראשוניים עם ארצות שכנות, כבר בתקופה מוקדמת כל כך.

חשיבות האתר
חשיבותו של האתר רבה בכמה מישורים: מגוון הממצאים שנחשפו, שלמות האתר למרות התקופה הקדומה לה הוא מיוחס, ייחודו בשל החומה והשער, ולבסוף – מיקומו הנהדר על גדת נהר מרוני. היום כבר ברור שכירוכיתיה הוא לא עוד אתר ניאוליתי מלא סימני שאלה מתקופת האבן. זהו אתר בן אלפי שנים שניתן לבקר בו, לשוטט על הגבעה בין בתים, סמטאות, חומה, שער, רחובות צרים, ואף לחזות בשחזור הבתים שנבנו בסמוך לאתר עצמו, ולחוש כיצד חיו תושביו הקדמונים סמוך לנהר, היכן שכיום עובר כביש מהיר ביותר. כירוכיתיה היא אחד האתרים הארכיאולוגים החשובים בעולם ובקפריסין.

שעות פתיחה
בחורף 09:00 – 17:00, בקיץ ימים ב' – ו' 09:00 – 19:30, שבת וא' 09:00 – 17:00.
מחירי כניסה
0.75 ליש"ט.
טלפון
+(357)-24-322 710

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

error: תוכן זה מוגן !!

מחכים לכם בפייסבוק!