קירניה (גירנה) – Kyrenia (Girne)

הכירו את קירניה (גירנה) – Kyrenia (Girne) – אתרי תיירות, אטרקציות ודברים חשובים למטייל הישראלי

קירניה היא עיר מרכזית בצפון קפריסין (קפריסין התורכית) ויש בה המון מה לראות, להלן חלק מהדברים:

נמל גירנה – Girne Harbour

נמל גירנה הוא נמל יאכטות יפהפה, ים תיכוני מובהק, על המראה והאווירה. זהו המקום לבילוי של שוטטות נינוחה בשעות הבוקר, בין דוכני המזכרות וחנויות הבגדים, הכל מעוצב בתפאורה של נמל וים. כשמתעייפים, יושבים לנוח באחד מבתי הקפה המרובים. אפשר תמיד לתפוס שיט קצר באחת מהסירות הרבות הקשורות למזח. היום פרנסתם של רוב אנשי הנמל היא לא מדיג אלא מתיירות, ולכן הכל מכוון לרווחת התייר.
טיול ערב בנמל זהו הבילוי הקלאסי של חובבי הז'אנר. האורות דולקים, כל המסעדות פתוחות ומציעות שפע מאכלי ים, האווירה נינוחה ורגועה. מי שמחפש פעילות יכול להמר באחד מבתי הקזינו. כשעושים טיול מקיף בנמל אפשר להבחין במגדל קטן שאליו היתה מחוברת שרשרת ברזל כבדה, שבעזרתה היו סוגרים את הנמל לעת ערב, או לצורך הגנה בפני אויבים.

מבצר גירנה – Kyrenia Castle

המבצר יושב על הנמל וחולש עליו. נזכר לראשונה במקור מן המאה ה-12 בהקשר לריצ'רד לב הארי. חפירות ארכיאולוגיות מובילות אותנו הרחק אל התקופות ההלניסטית והרומית, במאות השניה והראשונה לפני הספירה, אבל ממצאים של ממש יש רק מהתקופה הביזנטית, כשהמבצר נבנה בתור הגנה נגד הפלישה הערבית במאה השביעית. המבצר שופץ על ידי מלכי בית לוזיניאן הצרפתים, והועבר לוונציאנים אחריהם במאה ה-15. במאה ה-16 כבשו את המקום העות'מאנים, ששלטו בו 300 שנים. במשך השלטון הבריטי שימש המבצר בתור בית סוהר וגם בתור בית ספר לשוטרים.
המבצר היה מוקף בתעלת מים ששימשה כעין נמל פנימי כדי להגיע עד לפתח המבצר עצמו. הכניסה למבצר מובילה אותנו אל מסדרון ארוך שבקצהו כנסיה ביזנטית, כנסיית סנט ג'ורג', שכיפתה נתמכת בעמודי שיש, ושוחזרה לאחרונה. החומות המסיביות הן מהתקופה הוונציאנית. ביציאה לחצר אפשר להבחין בקבר שיש של המפקד התורכי שכבש את המבצר. בחצר הפתוחה ניצבת כנסיה לטינית קטנה השייכת לתקופה הלוזיניאנית. אפשר לעלות על מגדל השמירה ולצפות על הנוף המרהיב.
באגף הלוזיניאני של מגדל השמירה יש מוזיאון סירות ובו הספינה העתיקה ביותר בעולם (300 לפני הספירה). זו ספינה יוונית שנשלתה בשלמותה מקרקעית הים של מפרץ קירניה והיא כנראה תואמת את ימיו של אלכסנדר מוקדון. במוזיאון מוצגות גם הסחורות שנמצאו בספינה, 4000 כדי יין, כלים לאיכסון מלח, כדי שמן וכלי עץ.

קבר הזרטי עומר – Hazreti Omer Turbesi (Camii)

ארבעה ק"מ מזרחית לקירניה, על החוף, על צוק החודר ממש לתוך הים, כשגלי הים לוחכים אותו, נמצא מבנה קבר (טורבה Turbe) יפה, שהפך להיות מקום קדוש אשר עולים אליו לרגל (זיארה). המבנה, הכולל קברים ומסגד קטן, הוא מהמאה השביעית. הזרטי עומר הגן ביחד עם ושישה חיילים על החוף הזה מפני פלישת המוסלמים תחת פיקודו של הח'ליפה מועאוויה לבית אומיה. שרידים מעידים על כך שהמקום היה מקדש פגאני לפני שעשו ממנו קבר תורכי. לפני 1974 עלו לרגל למקום גם מוסלמים וגם נוצרים, בכל זאת, קדוש זה קדוש. היום יש בתוך המבנה תערובת משונה של קברי קדושים ומעין ספריה דתית קטנה. הקירות מקושטים בתמונות של מכה. מכל מקום, שווה מאוד לבקר במקום, בעיקר בזכות מיקומו המופלא והיחודיות במראהו.

מוזיאון הפולקלור – Folk Art Museum

המוזיאון לפולקלור ממוקם במבנה מרהיב מן המאה ה-18 בנמל גירנה. במוזיאון שלושה מפלסים עיקריים. המרתף שלו, שבעבר השתמשו בו בתור מקום איחסון, מטבח מקום מגורי צוות המשרתים, מציג בתוכו עכשיו אוסף מרתק של כלי עבודה חקלאיים. הקומה הראשונה שהיתה אגף האירוח, והקומה השנייה שהיתה חדרי שינה מאכסנים עתה אוסף של רהיטים, כלי מיטה, בגדים וחפצי יום יום מן המאות 18 – 19.

לחזור למשהו ספציפי?

 

חוויה בקפריסין מתחילה כאן

מחכים לכם בפייסבוק!